Peki Ankara Olacak mısınız ?

Saçları beyazlatan gen sonunda bulundu

Yemek yemek ve sağlıklı olmak

Fondöten Sürme Teknikleri

Zika’lı bebek dünyaya geldi

Sağlık ve Yaşam 18 Ağustos 2016

Guatemala’da Zika virüsünün sebep olduğu mikrosefalili bir bebek dünyaya geldi.

Yerel basında yer alan haberlerde, vak’a, ülkede Zika ile bağlantılı doğum kusurlu olarak doğan ilk bebek.

Birleşmiş Milletler (BM), Guatemala’daki doğurgan kadınların yüzde 20’sinin, hamile kalmak istemese dahi korunmadığını tahmin ediyor.

Guatemala’da, anne için hayati önem taşımadığı sürece kürtaj yasak.

Bu arada,Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde de Nisan ayından bu yana test edilen 3 bin 400 hamileden 49’unda Zika virüsüne rastlandığı kaydedildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Zika Eylem Planı çerçevesinde vatandaşların korunması için önlemler aldıklarını belirtti.

Blasio, bu kapsamdaki çalışmalar için 21 milyon dolar tahsis edildiğini söyledi.

Yekililer, bu virüsü taşıyan kadınların çoğunun virüsün etkili olduğu bölgelere seyahat ettiğini, az bir kısmının da cinsel yolla hastalığa yakalandığını bildirdi.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yolla bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı.

Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamilelere bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Öte yandan, Uludağ Üniversitesi (UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (myo) öğretim görevlileri ile öğrencilerinden oluşan ekip, “zika virüsü”nün de taşıyıcısı olan sivrisineklere karşı yüksek frekansta ultrasonik ses üreterek 3 metrekarelik koruma alanı oluşturan cihaz tasarladı.

Yakaya, çantaya, şapkaya takılabilen üç farklı boyuttaki cihaz, sivrisinekleri uzak tutarak, kişiyi virüs riskine karşı koruyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.