O ülkede iç savaş sona erdi

Hayvanların gözleri

Jakuzi; farklı bir banyo aracıdır

Bireysel kalitenin çalışma hayatına etkileri

Yönetmenlik Kursu

Sinema 27 Ekim 2016

Yönetmenlik Kursu, Senaryo Kursu, Yapımcılık Kursu

Yönetmenlik Kursu

kurs-yonetmen

Sinema-Tv mezunları bile 4 sene boyunca yoğun bir eğitim alıp sinema işini tam olarak öğrenemezken nasıl olur da kısa süreli (2-5-10 AY) eğitimler veren yönetmenlik kursu atölyeleri bu işi bir gönüllüye öğretebilir?

Aslında bu kısa sürelerde kişi ne kadar üstün zeka olursa olsun, kişisel deneyim süreci yok denecek kadar az olduğu için hızlı bir yükselme göstermesi imkansızdır. Ama bir kişi mühendislik, doktorluk ya da sinema-tv dışında bir lisans eğitimi almış bulunduğu için de yönetmenlik kursu almaktan alıkonulamaz.

İşte aslında kısa süreli temel eğitimler başka bir lisans-ön lisans programı ile kendini belirli bir kişisel disipline getirebilmiş kişiler için verilmektedir. Bunun dışında herhangi bir lisans programı okumadan sinema sektöründe küçük yaştan beri çalışarak büyük tecrübeler edinmiş kişiler de eksik kalan teorik yanlarını doldurabilmek için bu kursları tercih etmektedirler.

Son olarak da sinema-tv ya da iletişim eğitimi alıp kendini tam olarak yetiştiremeyen kişiler hem teorik hem de pratik anlamda eksikliklerini tamamlamak için yönetmenlik kursu, senaryo kursu ya da yapımcılık kursu eğitimini alabilirler.

Kişi kendini iyi bir şekilde yetiştirebilirse eğitim aldığı kişileri birbirinden ayırt edebilecek duruma gelebilir ve hangi amaçla gelmiş olursa olsun, kısa süreli kurslardan tam verimli bir şekilde yararlanabilir. Bir kişi eğitim almadan bile okuma çalışmaları yaparak veya kişisel tecrübeler kazanarak kendini geliştirebilir. Bu süreç tamamiyle kişinin kişisel azmine bağlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz üç farklı gruptaki kişi yeniden bir lisans eğitimi almamak ya da hızlı bir şekilde pratik tecrübe kazanmak için sinema atölyelerini seçerler ve bu kişilere uygun üç farklı atölye türü bulunmaktadır: Yönetmenlik Kursu, Senaryo Kursu, Yapımcılık Kursu

Senaryo Kursu

Senaryo kursu daha çok yazmaya dayalı bir kurstur. Lakin sanıldığının aksine çok kitap okuyarak ya da roman çalışmalarını analiz ederek senaryo yazım disiplini sağlanamaz. Senaryo kursu alan bir kişi çok fazla film izlemeli, filmleri karakter, çelişki, çatışma ve öykü-olay örgüsü kavramları üzerinden analiz etmelidir. Film izleme eylemi bir rutine ulaştığında kişi artık filmler arasında tercih yapabilecek bir duruma gelecek, kendi yazmak istediği senaryolara referans olabilecek filmleri incelemeye odaklanacaktır.

Senaryo yazımı, edebi dil kullanımı açısından çok sade bir çalışmadır. Bu yüzden bir roman yazarmışcasına senaryo yazmak senaryonun bir filmin edebi taslağı olduğunu unutmak demektir.

Yapımcılık Kursu

Yapımcılık kursu da aynı senaryo kursu ve yönetmenlik kursu gibi kısa süreli olarak eğitim verilen kurslardan biridir. Yapımcılık kursu, diğer kurslardan farklı olarak filmin yapılması ve yapıldıktan sonra pazarlanması üzerine odaklanan bir eğitimdir. Bir yapımcı, iyi bir senaryoyu, iyi bir yönetmeni ve ortaya çıkacak iyi bir filmi tanımasını bilmelidir. Bu durumda yapımcı adayının alacağı eğitim daha çok film yapımının maddi süreçleridir.

Yönetmenlik kursu, yapımcılık kursu ve senaryo kursu birbirinden ayrı eğitimlerdir fakat her tekil eğitimde diğer alanlardan da çokça yararlanılmaktadır. Dopdolu bir eğitim almak ve hayallerinize bir adım daha yaklaşabilmek için meyfilm.com’un deneyimli eğitmenlerinden yardım alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.