YATILI PERSONEL SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Fethiye’nin en ünlü yeri ve oteli

Türk golfçü unvanını elde etti.

Türkiye, Rus turistler için vazgeçilmez

Yaşlılıkta Depresyon

Sağlık ve Yaşam 15 Ağustos 2017

Yaşlılıkta Depresyon

Yaşlılıkta Depresyon Yaşlanmaya ilişkin etrafta dolanan söylentilerden birisi de , depresyonun yaşlılarda karşılaşılması normal olan bir rahatsızlık olduğudur.

Yaşlılarda genelde “aksilik” diye adlandırılan türden kişilik nitelikleri şeklinde ortaya çıkan karamsarlık, diğer kişileri aşırı derecede eleştirmek, geleceğe ilişkin umutsuzluk hissetmek ve ani alınganlık, klinik depresyon belirtileridir.

Depresyon genelde yaşlı insanlarda farkına varılmadan oluşup gelişir.

Çünkü hastalar semptomlarını ortaya koymazlar. Problemin farkına varanlar da kendi kendilerini tedavi etmeyi deneyebilirler.

Birçok yaşlı, geçmişte geçirdikleri zihinsel rahatsızlıklara ilişkin hissettikleri utanç duygusundan, dedikodu korkusundan, bilgi eksikliğinden ya da yanlış bilgilendirilmekten dolayı teşhis ve tedaviye karşı direnirler.

Doktorlar bu semptomların farkına vardıklarında, genelde yanlış değerlendirip diğer bir takım zihinsel rahatsızlıklarla karıştırabilirler.

Yaşlılar daha zayıf bir hale düştüklerinde, bazen iştah kaybı, yorgunluk, daha önceden kendilerine büyük zevk veren şeylere karşı ilgisizlik gibi semptomlar göstereceklerdir. Bunların hepsi depresyon belirtileridir.

Doğru tedavi uygulanan hastaların yüzde 80’inde tedavinin işe yaradığını biliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.