Farklı yaşlardasınız ama aşık oldunuz!

Pasaport Değişikliğinde Yeniden Harç Yatacak mı?

Klasik Beyaz Bayan Gömlek Önerileri

İngiltere siyasi ve ekonomik kaos doğru

Uzmanlar uyarıyor: Bahar, alerji yapmasın!

Sağlık ve Yaşam 23 Mayıs 2016
Gözde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma gibi belirtileri olan göz alerjileri, bahar aylarının gelmesiyle birlikte artıyor. Erken teşhis edilmediğinde ise görme kaybına kadar uzanan ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Gözde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma gibi belirtileri olan göz alerjileri, bahar aylarının gelmesiyle birlikte artıyor. Erken teşhis edilmediğinde ise görme kaybına kadar uzanan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Uzmanlar, göz alerjilerinden korunmak için tozlu ortamlardan uzak durup şapka ve gözlük takarak dışarıya çıkılmasını ve göze el temasından mümkün olduğunca kaçınılması konusunda uyarıyor.

Bahar mevsiminde havada uçuşan polen ve tozlarla birlikte alerjik hastalıklar da kapımızı çalıyor. En sık görülen alerjiler arasında ise alerjik göz nezlesi geliyor. Gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtileri olan göz nezlesinin geç teşhisi ise göz kapaklarında düşme ve kısılma, korneada yaralar ve kalıcı göz bozukluklarına neden olabiliyor.

Göz alerjisi hakkında bilgi veren Dr. Nur Duman, “Açık havada gözlerimiz en korunmasız organlarımızdandır. Rüzgârda uçuşan polenler ve tozlar alerjik göz nezlelerini ortaya çıkartır. Alerjik göz nezleleri genellikle atopik diye adlandırılan bünyelilerde çocukluk yaşlarıyla ortaya çıkıp yıllarca aynı mevsimlerde kendini hatırlatır. Alerjinin en rahatsız edici yanı göz kaşınmaları olduğundan, hastalar gözlerini kaşımaya ve ovuşturmaya doyamaz. Bu kaşımalar bazı kimselerde gözün önündeki saydam tabaka olan korneanın yapısında bozulmalara sebep olur.” dedi.

BULAŞICI OLABİLİR

Göz nezlelerinin sadece alerjik kökenli olmadığını, bulaşıcı, mikrobik göz nezlelerinin de bahar aylarında sık görüldüğünü söyleyen Duman, “Viral göz nezleleri el teması, öpüşme, havadan, paradan, havludan kolayca bulaşabilir. Daha çok sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında görülür. Viral göz nezlelerinde hastanın gözündeki kızarıklık, şişlik, sulanma çok fazla olabilirken hastanın aslında gözlerinden fazlaca bir huzursuzluk yakınması olamayabilir. Bazı tiplerinde gözlerde kanamalar ve kulak etrafı lenf bezlerinde şişmeler olabilir.” ifadelerini kullandı.

DIŞARI GÖZLÜK VE ŞAPKASIZ ÇIKMAYIN!

Göz alerjilerinde korunmak için tozlu ortamlardan uzak durup şapka ve gözlük takarak dışarıya çıkılmasını belirten Duman, şu önerilerde bulundu: Havalandırma yerine filtreli olduğu için klima kullanın. Gözünüzü elinizle kaşıyıp, ovuşturmayın. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durun. Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih edin. Evde toz alırken ıslak bez kullanın. Evinizi de mutlaka günde bir kez süpürün. Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık bol su ile yıkamayı da ihmal etmeyin.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.