Facebook vergi ödeyecek

Brexit ve ekonomi

O bir cüce galaksi

UEFA Avrupa Ligi

Uzakdoğu pazarına da açılıyor

Dizi 7 Aralık 2016

Türk dizileri, Ortadoğu ve pembe dizileriyle ünlü Latin Amerika ülkelerinin ardından, Uzakdoğu pazarına da açılıyor.

Türk dizileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası işbirliğinde 17’incisi 6-9 Aralık’ta Singapur’da gerçekleştirilecek ve 5 binden fazla profesyonel katılımcısıyla Uzakdoğu’nun en büyük içerik fuarı olan Asya TV Forum’da (ATF) boy gösterecek.

Türk dizi sektörü için yeni bir liman olan ATF Singapur’da, ilk kez Türkiye standı açılarak Türk dizi yapımcılarına eserlerinin tanıtımı ve satışı için imkan sağlanacak. Ayrıca yabancı yatırımcılara doğal film platosu Türkiye’nin, film çekim mekanları tanıtılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından “Dünyada en fazla dizi ihraç eden 2’nci ülke” konumundaki Türkiye’de dizi sektörü, “Binbir Gece”, “Fatmagül’ün Suçu Ne”, “Ezel”, “Kara Para Aşk”, “Sıla”, “Yaprak Dökümü”, “Aşk-ı Memnu” gibi birçok diziyle ülkeye milyon dolarlar kazandırmaya devam ediyor.

Türk cumhuriyetleriyle 2001’de başlayıp Balkanlar, Ortadoğu ve Latin Amerika gibi bölgelerde büyük genişleme gösteren Türkiye’nin dizi film ihracatına ilişkin rakam 2014 sonunda 200 milyon dolarken, geçen yıl 250 milyon dolara yükseldi. Bu yıl ise dizi ihracatından elde edilen gelir 300 milyon dolara ulaştı.

Bugüne kadar yurt dışına satılan yaklaşık 150 Türk dizisi, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Asya, Amerika, Latin Amerika’daki 100’den fazla ülkede, 500 milyon seyirciye ulaştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.