Bir başka saldırıda da bir Türk kaçırıldı

St Germain – Sure Thing

The Truth About the Zika Virus!

Aylık İnternetten Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Uşak’ta yeni bir böcek türü keşfedildi

Sosyal Haber 12 Ocak 2018

Uşak’ta yeni bir böcek türü keşfedildi

Uşak’ta, saha araştırması yapan yüksek ziraat mühendisi Erdal Zengin, kurduğu böcek tuzaklarında yeni bir böcek türü buldu.

Torymidae familyasından sarı renkli, 1.88 mm büyüklüğündeki kırmızı gözlü böceğe Uşak iline ithafen “Megastigmus usakensis” ismi verildi.

Zengin, böceği karışık meyve ağaçlarının bulunduğu bir bahçedeki tuzakta yakaladığını anlattı.

İlk kez gördüğü böceğin fotoğraflarını çekerek Entomoloji alanında 45 yıldır çalışma yapan Prof. Dr. Miktat Doğanlar’a gönderen Erdal Zengin, yapılan çalışmaların ardından yeni bir tür belirlediklerini anladıklarını söyledi.

Hazırladıkları makalenin entomoloji ve zooloji alanında tanınmış Munis Entomology Zoology dergisinin Ocak sayısında yer aldığını ve böceğin yeni bir tür olarak tescil edildiğini aktaran Erdal Zengin, çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Miktat Doğanlar ise böcekle ilgili daha çok bilgi elde etmek istediğini söyleyerik

“Şu ana kadar sadece 1 örneği ele geçirilen böceğin faydalı bir tür mü yoksa zararlı bir tür mü olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkacak. Beslenme ve üreme şekliyle ilgili elimizde bilgi yok. Dünyada yeni bir tür olduğu kesin, beslendiği parazitler varsa tohumlar incelenmeli, önümüzdeki yıl böceğin bulunduğu bölgede çalışma yapılması şart.” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.