Çeşme’nin en ünlü yeri ve oteli

Sevgilinize En Özel Hediyeniz Bizden

Rock am Ring

Şanlıtürk Bilişim

Ülsere dikkat edin

Sağlık ve Yaşam 24 Temmuz 2016

Midenizi bulandıran, karnınızı ağrıtan, kusmanıza ve baş ağrısı çekmenize neden olan ülser midenizde enfeksiyon sonucu oluşan yaralardır. Yenilen ve içilen çoğu sağlıksız veya organik besinden etkilenip tahriş olan midenizi korumak, başka hastalıklara sebebiyet vermemesi açısından çok önemlidir. Zira eğer ülser nedeni ile beslenmenizde problem olursa bağışıklık sisteminiz zayıflar. İşte tam da bu yüzden ülsere ne iyi gelir konusunu araştırdık.

K vitamininin ülsere karşı direnç oluşturmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca antioksidan nitelikli sebze ve meyveler ile lif içeren besinler de ülsere karşı savaşabilen diğer gıdalardır. Midenizde problem yaşamaya başlamışsanız bir doktora görünmekten çekinmeyin çünkü hiçbir alternatif tedavi doktorların vereceği ilaç kadar etkili ve sonuca yönelik olamaz. Bizim burada önereceklerimizi ilaçlara yardımcı tedavi olarak kullanmalısınız.

Midemiz sindirim sistemimizin en önemli organı olarak, besinleri parçalarken hidroklorik asit salgılar. Bu asit sağlıklı midede çok faydalı işlevler üstlenirken, sağlıksız yani gastrit, reflü veya konumuz olan ülser bulunan mideleri tahriş etme özelliğine sahiptir. O yüzden bu tahrişi engelleyecek şekilde bir örtü vazifesi gören lifli besinleri tüketmek faydalı olmaktadır. Ülseri yavaşlatabilen ve etkisini azaltan tam tahıllı ekmek, lifli meyve ve sebze tüketilebilir.

K vitamini mide içinde tahriş olan yerlerin zamanla kapanması ve nihayetinde iyileşmesi için çok yararlı bir vitamindir. Mide ülseri çekenler bu vitamini mutlaka almalıdır. Bunun için çavdar unu, yonca, aspir yağı, soya, kuşkonmaz, avokado, ıspanak ve lahana mucizevi nimetlerdir. Bolca tüketmeniz gerekir.

Ülser ile savaşacak diğer neferlerimiz elma, kereviz, soğan ve sarımsaktır. Bu besinler flavonoid içermesi hasebiyle ülsere neden olan bakterileri yok etme özelliğine sahiptirler.

Doktora gittiğinizde size ülsere ne iyi gelirle birlikte nelerin iyi gelmeyeceğini de anlatacaktır. Bilmeniz gerekir ki; işlenmiş her türlü et, süt ürünleri, yumurta, hamburger gibi fast-foodlar, kraker ve cipsler ülserde uzak durulması gereken gıdalardır. Ayrıca kafein ve alkol da ülserli mideye zararı olan içeceklerdir. Ülseri bir nevi yara olarak düşünürseniz, acı, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin hepsinin zarar vereceği ortadadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.