Semaversiz Piknik Olmaz

Güvenlikli pasaportlar geliyor

Ayla, sinema tarihindeki en güzel sevgi filmlerinden biri.

Evde Turşu Yapımı

Türkiye, Kuzey Kore’yi kınadı

Sosyal Haber 10 Eylül 2016

Türkiye, nükleer denemeleri ve 5 Eylül’de balistik füze fırlatması sebebiyle Kuzey Kore’yi kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada;

“Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin beşinci nükleer denemesini gerçekleştirmiş olduğunu öğrenmekten büyük endişe duyuyoruz.” denildi.

Açıklamada, nükleer denemenin ve balistik füze fırlatmanın bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görüldüğü belirtildi.

Bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyebilecek söz konusu gelişmenin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının açık ve yeni bir ihlali olduğu ifade edilen açıklamada Türkiye’nin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin gecikmeksizin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediği vurgulandı.

Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştirdiği son nükleer denemesini BM ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de en sert biçimde kınadı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Güvenlik Konseyi’ne bölgede tansiyonun yükselmesine karşı gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.

Ban, uluslararası topluma Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze teknolojisine sahip olmasına karşı birlik çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ise Kuzey Kore’yi uluslararası toplumun sorumsuz bir üyesi olarak niteledi.

Obama, Pyongyang yönetimine yönelik yeni yaptırımları da içeren birtakım ciddi adımlar atacaklarını bildirdi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Amerikan mevkidaşı John Kerry Kuzey Kore’nin, nükleer denemeleri konusunda endişelerini dile getirdi.

Lavrov;

“Kuzey Kore’deki durum, diplomatların yaptırımlarla karşılık vermeleri yerine, daha yaratıcı önlemler almaları gerektiğini gösteriyor” dedi.

BM, 2006 yılından bu yana Kuzey Kore’ye yaptırım uyguluyor.

Güvenlik Konseyi, bu yılın başında aldığı bir kararla bu ülkeye uygulanan yaptırımları oldukça genişletmişti.

Kuzey Kore, dün gece, nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer patlama denemesinin başarılı olduğunu açıklamıştı.

Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer denemenin 5 virgül 3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediği bildirilmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.