Bugün 1 Mayıs

Lima Antalya’da podyuma çıktı

Paris’te, hava ve ses kirliliğini azaltmak

4 Temmuz’da tarihi an

Türkiye-AB Zirvesi sona erdi

Sosyal Haber 7 Mart 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarıyla gerçekleştirdiği Türkiye-AB Zirvesi sona erdi.

Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşadığı en büyük göçmen krizini çözmek için yapılan Türkiye-Avrupa Birliği zirvesinde bir taslak metin oluştu.

Göç krizinin üstesinden gelinmesi için iki tarafında atacağı adımları sıralayan taslağa göre Avrupa Birliği Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye vereceği mali kaynağı iki katına çıkarmayı ve Türkiye’den doğrudan alınacak Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya yerleştirilmesini teklif etti.

Taslak metre göre, Türkiye, Yunan adalarındaki tüm göçmenleri kendi sınırları içine alacak, Türkiye’nin bu adalardan alacağı her bir göçmen için Avrupa Birliği de Türkiye’den bir göçmen kabul edecek. Avrupa Birliği, göçmenlere ev sahipliği yapması için Türkiye’ye 2018 yılı sonuna kadar 3 milyar avro daha ödeme yapacak. Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine girişinde vize kolaylığı uygulamasını da erkene alarak bu yılın Haziran ayı sonu itibariyle başlatacak.

Teklif AB liderleri tarafından değerlendiriliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.