İletişim teknikleri

Kopenhag’da yollardaki bisiklet sayısı araba sayısını geçti

Faruk Yalçın Zoo Darıca Hayvanat Bahçesi

Elektrikte Zam Yok, Düşüş Olması Muhtemel

TÜP BEBEK TEDAVİSİ VE AŞAMALARI

Anne ve Çocuk 13 Eylül 2017

TÜP BEBEK TEDAVİSİ VE AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi, doğum yapma şansı az olan ya da normal doğum yapamayacak olan çiftler için uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde , labaratuvar ortamında kadından alınan yumurtalıklarla erkekten alınan spermler döllenip, embriyo gelişimi tamamlandıktan sonra anne adayının rahmine tekrardan yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı ortalama yüzde 45 oranındadır. Tüp bebek tedavisinde başarısız olunma nedenleri; ilerlemiş olan yaş , yumurta rezervinin azalmış olması, yumurtanın rahme tekrardan yerleştirilmesinde yaşanan sorunlar, rahmin hazır bulunmamasıdır.

Tüp bebek tedavisi sürecinde; karın içi kanama, enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar gibi bazı problemler de yaşanabilmektedir. Çiftlerin tedaviye zamanında başlaması oldukça önemlidir. Tedaviye başlanılmadan önce çiftlere detaylı bilgi verilir. Kişiye bazı tetkikler yapılır ve tedaviye uygun olup olmadığı araştırılır. Tüm tetkiklerden yapıldıktan ve tüp bebek tedavisine başlanılmasına karar verildikten sonra, kadın yumurtalarının uyarılması ve daha fazla gelişmesi için hormonlar yüksek dozda hastaya uygulanır. Bu yolla gelişen yumurtalıklar sık sık takip edilip, kan tahlilleri yapılır. Yumurtalıklar istenilen boyuta geldikten sonra, yumurta çatlatma iğnesi kullanılarak, yumurtlama zamanı ayarlanır. 35-36 saat beklenilmenin ardından anne adayı ameliyathane alınır. Ameliyathanede iğne yardımıyla yumurtalar toplanır. Erkekten alınmış olan spermler uygun hale getirilir. Bu spermler ve kadından alınan yumurtalıklar, labaratuvar ortamında uzman kişiler tarafından döllendirilip, embriyo gelişimi sağlanılır. Gelişim süreci takip edilir. Anne adayının rahmine en uygun embriyo seçilir. Seçilen embriyo rahme tekrardan yerleştirilir.

Gelişim gösteren diğer yumurtalıklar varsa, çıkabilecek bir sorun sonucu gebe kalamayan anne adayı için dondurulur. Anne adayı normal gebelik süreci geçirir. Anne adayı tedavi süreci boyunca gündelik hayatına devam edebilir. Tüp bebek tedavisinde başarılı olmayan çiftler umutsuzluğa düşmemeli, yeniden tedaviyi denemelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.