Almanya’da Karadeniz rüzgarı

EMNİYETTEN ÖZEL HAREKAT POLİSİ ALIMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

WARNING: NOT EATING PROTEIN WILL CAUSE YOUR MUSCLES TO WASTE AWAY

ÖTV zammı ikinci el arabalarda

Truva

Gezi & Seyahat 14 Şubat 2016

Anadolu bağrında bir çok eski yerleşim merkezini barındırır. Bütün dünyada bunlardan en fazla bilineni şüphesiz Truva’dır. Bu antik kent Çanakkale yakınlarında Anadolu kıyısında yer alır. Denize hakim bir tepede bulunan   kent adeta denizi selamlar gibi durur.

Tarihte hakkında söylenen bir çok efsaneye de ev sahipliği yapar Truva. Batı medeniyetinin en önemli edebi  kaynaklarından Homeros’un İlyada eserinde ve Yunan mitolojisinde Truva savaşı geniş bir yer tutar. Bu kitabında antik yazar ve tarihin yetiştirdiği en büyük halkla ilişkiler uzmanı olan Homeros, Yunan kent devletlerinden ve onların yaptıkları savaşlardan da bahseder. Efsaneye göre şehrin yakınlarında bulunan Kaz dağlarında üç tanrıça tarihin ilk güzellik yarışmasını düzenler. Bu üç tanrıçadan birini en güzel olarak seçecek kişi Truva kralının oğlu Paris’tir.. Üç tanrıçada ona vaatlerde bulunur. Paris, Afrodit’i en güzel olarak seçer. Afrodit’in vaat ettiği ödül  Atinalı Helen’in aşkıdır. Bu  aşkın etkisiyle Truva kralının oğlu Paris  Atina kralının karısı olan Helen’i Truva’ya kaçırır. Karısını kurtarmak isteyen Kral Menelaos, Miken Kralı  olan abisi Agamennon’u yardıma çağırır. Akalar büyük bir orduyla Truva önlerine gelir. Uzun  süren kuşatmada ve savaşlarda iki taraf da zafer kazanamaz. Mitolojiye göre daha sonra şehri hileyle kazanmayı düşünen Aka’lar Truva atını inşa eder. Tahtadan büyük bir attır bu.  Atın içine bir grup asker gizlenir. Kuşatma bırakılarak ordular çekilir. Truvalılar bu atı ganimet olarak şehir surlarının içine alır. Gecenin ilerleyen saatlerinde şehirdekiler zafer sarhoşuyken atın içinde gizlenen askerler sessizce şehir kapılarını açar. Gizlice şehre yaklaşan Aka ordusu şehri yağmalar ve yakar. Truva atı düşmana gönderilen ve zararlı etkisi saklanan olaylar için genel bir kabul görür. Günümüzde bile bilgisayarlar için virüs içeren yazılımlar için Truva atı deyimi kullanılıyor.

Uzunca bir süre Truva kenti ve bu savaş Yunan Mitolojisinde yer alan bir efsane olarak kalır. 1870’e gelindiğinde bir tüccar olan amatör arkeolog  Alman Heinrich Schliemann, Çanakkale yakınlarındaki tepede ilk araştırmalarından sonra kazılara başlar. 1871-74 yılları arasında süren kazılar Truva antik kentinin ve savaşının gerçek olduğunu bütün dünyaya duyurur. Burada bulunan tarihi eserler antik kenti gezen ziyaretçilere büyük keyif veriyor günümüzde. Kazılarda bulunan hazinelerin bir kısmı Türkiye’de bir kısmı Almanya ve Rusya’da bulunuyor.

Truva’da yapılan kazılar sonucu M.Ö. 3000 den M.S. 1.yy’a kadar değişik 19 katmanda arkeolojik verilere ulaşıldı. Eski Tunç çağından başlayarak Roma dönemine kadar çok çeşitli arkeolojik veriler bu antik şehir kültürüne ışık tutuyor.

Edebiyatta ve sanatta da yerini  alan Truva kenti dünyanın dört bir yanında bilinir. Sinema filmleri ve yüzlerce belgesele konu olan Truva , ülkemizden dünya genelinde tanınan ve bilinen en önemli yerlerin başında gelmektedir.

Doğu – Batı çatışmalarında ,kültürel çatışmaya varana kadar tarih boyunca önemini korumuştur. Büyük İskender kenti ziyaretinde kentin sembolü olan meşhur Athena tapınağına zırhını bağışlar. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden önce bölgeye gelmiş ve intikamının alınacağı sözünü vermiştir. Avrupa’nın bir çok hümanist  aydını Türklerin  Truva şehrinden kaçıp kurtulanların soyundan geldiğini ve topraklarına döndüğüne inanıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün de büyük zafer öncesi Dumlupınar savaşında Truvalıların  öcünü aldığından bahsettiği söylenir.

Dünya ölçeğinde ülkemizin gurur kaynağı olan Truva antik kenti  ziyaretçilerini bekliyor. Tarihe mal olmuş bu antik kente gerçekleştirilecek bir yolculuk doyumsuz anılar kazanmanızı sağlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.