Güç Uyanıyor Disney’e rekor gelir sağladı

Obezite hızla artıyor…

İran: Fransız petrol şirketi TOTAL ile anlaşma

This Artists Instagram Feed Is the Most Horrifying Thing You’ve Ever Seen

Tetik Parmak Sendromu

Sağlık ve Yaşam 16 Ağustos 2017

Tetik Parmak Sendromu Nedir?

Tetik parmak sendromu parmağın hareket ederken birden takılması sonucu buna bağlı olarakta ağrı hissinin eşlik ettiği bir durumdur.

Tetik parmak sendromu elde bulunan ve parmakların bükülmelerini sağlayan tendonların köprülerin (pulley) rahatsızlanması sonucunda yaşanmaktadır.

Bu köprüler tendonu kemiğe bağlar ve tendonun rahat hareketini sağlar.

Bazen parmaklarda bu köprülerin kalınlaşması veya hasar görmesiyle tendonun kılıfında şişlik oluşur. Böylelikle parmağın hareket ederken kilitlenmesi ve ağrıması gibi sorunlar oluşur.

Tetik parmak sendromunun kesin nedeni belli olmamak ile birlikte farklı sebeplerde görülebilir. Genelde diyabet, diyaliz hataları ile romatoid artrit gibi bazı hastalıklar ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca teknolojinin yani bilgisayar ve telefon kullanımının artması da bu sorunu tetikleyen bir durumdur.

Tetik Parmak Tedavisi

Tetik parmak rahatsızlığın teşhis edilmesinden sonra eğer hastalık ilk aşamalarda ise fizik tedavi ile tedavi sağlanmaktadır.

Tedavide parmağın takılması veya kilitlenmesi engellenerek, hareket esnasındaki rahatsızlık hissinin ortadan kalkması amaçlanır.

Bu amaçla hareketlerin atellerle azaltılması ve ilaç tedavisi uygulanır.

Tetik parmak ameliyatı gerekli olduğunda ise lokal anestezi ile yapılan operasyonlarda komplikasyon riski de çok azdır.

Ameliyat sonrasında doğru hamlelerle hızlı bir iyileşme süreci yaşanır. Doğru yapılan bir cerrahi operasyonda tekrarlanma sorunu yaşanmaz. Operasyon sonrasında bazen fizik tedavi ve rehabilitasyon seçeneği tekrar gündeme gelebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.