Yapay Güneş

Bağırsak askısı

Euro 2016 heyecanı

Yemek yemek ve sağlıklı olmak

Telefonunuzda Bulunan Bu Zararlı Uygulamaları Şimdi Silin!

Teknoloji 2 Kasım 2016

Telefonunuzda Bulunan Bu Zararlı Uygulamaları Şimdi Silin!

Google’ın Play Store’dan listesinden kaldırdığı bu 13 uygulamadan her hangi birini indirip kurduysanız telefonunuz yandı denebilir .

Play Store’da listesinde yer aldıkları süre içerisinde sahip oldukları çok yüksek puanlarıyla dikkat çeken söz konusu 13 zarar verici uygulama, araştırma ve geliştirme ekibi tarafından tespit edilerek Play Store`dan derhal kaldırıldı.

Lookout, söz konusu bu uygulamaların `Brain Trust` ismi ile yer alan zararlı familyasına bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Bu zararlı olduğu tespit edilen uygulamalar akıllı telefon cihazınıza root yani kök erişimi yetkisini sağlayabiliyor ve telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürseniz bile hayatta kalmayı başarabiliyor bu zararlı uygulamalar. Çok büyük yatırım ve uzmanların kontrol etme girişimi halinde bile hayatta kalmayı başarabilen hamam böceklerini anımsatan bu zararlı telefon uygulamaları, Play Store üzerinden birbirlerine yüksek puanlar ve yıldız verme yeteneğine sahipler. Honey Comb ve Cake Tower gibi uygulamaların ortalama 4,5 yıldıza sahip olmalarının en büyük sebebi de ne yazık ki bu uygulamalar.

Lookout’a göre bu zararlı yazılımların geliştiricileri, hangi şekil uygulamaların yükleneceğini seçme ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilme konularında çok sabırlı davranmışlar. Ancak Google’ın himayesi altındaki Play Store’da bu tip zararlı uygulamaların dolaşıyor olması ise gerçekten çok düşündürücü ve endişe verici.

Google’ın sistemlerinden sildiği zararları uygulamaların isimleri ise şöyle listelenmek de: Tiny Puzzle, Jump Planet, Cake Tower, Drag Box, Cake Blast, Crazy Block, Crazy Jelly, Eat Bubble, Piggy Jump, Ninja Hook, Hit Planet, Honey Comb, Just Fire.

Eğer bu uygulamalardan herhangi birini akıllı telefonlarınıza indirip kurduysanız, Lookout Security isimli uygulamayı telefonunuza indirip kullanarak cihazınızda zararlı uygulamaların olup olmadığını kolayca kontrol ve analiz edebilirsiniz. Lookout, zararlı uygulamaların sıfırlama işlevini aşabilme becerisinden dolayı stok ROM’u cihazınıza indirip kurmanızı tavsiye ediyor. Google’ın Play Store her ne kadar güvenli ortalaması bulunan hizmetler sunsa bile indirmeden önce güvenliğiniz için uygulamaların sağlıklı olduğunuzu analiz ediniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.