Endonezya’da büyük deprem

3. Havalimanı İGA Personel Alımı İş İlanları 2017

Petrol, Katar ekonomisini de olumsuz etkiledi

Türkiye, ilk maçında Yunanistan’ı 82-78 yendi

Tam Hizmet Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Sosyal Meydan 1 Kasım 2016

Tam Hizmet Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Tam hizmet reklam ajansı, hizmet dairesini müşterilerinin talepleri ve geçmiş tecrübeleri doğrultusunda pozitif yönde genişletmiş bir reklam ajansı nitelendirmesidir. Örneğin klasik reklamcılık dediğimiz çizgi altı çalışmalarda (btl) yoğunlaşan bir reklam ajansı; bir müşterisinin “bize prime televizyonlarda yayınlanacak bir reklam filmi lazım, siz yapıyor musunuz?”  sorusuna karşı “biz bu işi yapmıyoruz, lakin size bir referans verebilirim” şeklinde bir cevap ya da “evet biz yapıyoruz, halledelim” şeklinde başka bir cevap verebilmektedir.

hacivad

Tam hizmet reklam ajansı kapsamında düşünüldüğünde müşteriye verilen cevaptan öte müşterinin istediği hizmeti, ajansın kendi kaynakları ile yapıp yapmama sorunsalı bulunmaktadır. Çünkü iki ayda bir talep alan bir reklam filmi çekimi için koca bir çekim ekibinin boş yere maliyet oluşturması söz konusudur.

Her ne kadar Tam Hizmet Reklam Ajansı ismini de alsa bir reklam ajansı kesinlikle bir alana yoğunlaşmıştır. Kimi reklam ajansları; web tasarım çalışması ve diğer çizgi altı grafik çalışmalarına kimi reklam ajansları medya planlama gibi daha geniş bir alana kimi yeni ajanslar da sosyal medya hesap yönetimi ve grafik çalışmalarına yönelmiştir. Aslında bu durumda çok büyük global reklam ajansları dışında tüm tam hizmet reklam ajansları aldıkları talebe göre dışarıdan hizmet satın almakta ve bu hizmeti kendi müşterisine faturalamaktadır.

En soyut anlamda bakıldığında, tam hizmet reklam ajansı kavramı tüm medya planlama ve satın alma proseslerini içerir, lakin bir müşterisini aldığı hizmet bazında içerden kendi kaynakları ile ya da dışarıdan başka bir ajans ile de tatmin edebilen herhangi bir reklam ajansı; tam hizmet reklam ajansı olarak kabul edilebilir.

Dijital Reklam Ajansı

Dijital reklam ajansı, adı üstünde reklam ajanslarının sadece dijital pazarlama alanına yoğunlaşmış olanlarına verilen isimdir. Dijital Reklam Ajansı; web tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, katalog tasarım, sosyal medya yönetimi, reklam filmi çekimi, tanıtım filmi çekimi, animasyon tanıtım filmi gibi çalışmalara yönelmiş bir ajans şeklidir.

Dijital olmayan çalışmalar düşünüldüğünde, özellikle matbaa işleri bu ajansların hizmet dairesine girmez, lakin aynı tam hizmet reklam ajansı kavramında olduğu gibi bir dijital reklam ajansı da müşterisinin talebi doğrultusunda bu işleri görebilmektedir.

Asıl reklam ajansları ile ilgili kavram karmaşası, ilk reklam ajanslarının dijital çağa girilmediği için sadece analog çalışmalara yönelmesi ile başlamıştır.
Medya Planlama

Bir tam hizmet reklam ajansı aslında medya planlama ve satın alma işini yapmaktadır. Çok yönlü bir reklam-tanıtım kampanyasında web tasarım, katalog tasarım, sosyal medya hesap yönetimi, animasyon film, reklam filmi çekimi ve bu filmlerin hedef kitleye uygun medya ortamlarında yayınlanması gibi uzun soluklu araçlar bulunmaktadır.

Medya planlama sürecindeki rolü bir reklam ajansının hangi ismi alacağını belirlemektedir.

Bütün medya planlama ve satın alma çalışmalarınız için hacivad.com’un deneyimli çalışanlarına güvenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.