Dijital reklamcılık ve E-ticaret için en iyisi arayanlara

Çin’de tavuk ürünlerin satışlarına yasaklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün’de…

Simply Falling – Iyeoka (Official Music Video)

Steinmeier, mevkidaşı Sergey Lavrow ile görüştü

Sosyal Haber 25 Mart 2016

Steinmeier, mevkidaşı Sergey Lavrow ile görüştü.

Resmi bir ziyaret için Rusya’da bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier, mevkidaşı Sergey Lavrow ile görüştü.

Görüşme sonrasında Steinmeier ve Lavrov ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak tehditlere karşı birlikte hareket etmenin iki ülkenin çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Steinmeier, bunun için güvenlik teşkilatları arasında daha güçlü bir bilgi alışverişi gerektiğini belirtti.

Steinmeier, Suriye’de krizin aşılması yönünde önemli ilerleme kaydedildiğini belirterek, tüm halkların barış içerisinde yaşayabileceği tek bir laik devlet üzerinde uzlaşma sağlanması için çabaların sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya’nın Rusya’da 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko konusuna müdahil olup olmayacağı sorusunu Walter Steinmeier;

“Bu konuda insani bir çözüm bulunmasını ümit ediyorum” şeklinde yanıtladı.

Lavrov ise Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Savçenko ile 2 Rus esiri değişme teklifinden haberdar olduklarını, bu konudaki nihai kararı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in vereceğini belirtti.

Terör sorununa da değinen Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) terörle mücadelede daha etkin rol üstlenme ve saldırıların önlenmesi için bilgi paylaşımı yapılması çağrısında bulundu.

Sergey Lavrov, hükümetlerarası üst düzey ekonomi komisyonunun tam şekilde yeniden faaliyete geçmesi hususunda Rusya ve Almanya arasında mutabakat sağlandığını da bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Moskova’daki temasları çerçevesinde Başbakan Dmitriy Medvedev ile de görüştü.

Medvedev ile görüşmesinde Brüksel’de meydana gelen bombalı saldırılara ilişkin değerlendirme yapan Alman Bakan, Tunus’ta, Paris’te ve İstanbul’da trajik olaylara şahit olduklarını belirterek;

“Son olarak Brüksel’deki saldırılar, uluslararası terörizmin hepimiz için tehlike oluşturduğunun ve buna karşı hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğinin başka bir kanıtıdır” diye konuştu.

Rus Başbakanı Medvedev ise Avrupa’nın sığınmacı politikasını yakından takip ettiklerini belirterek, gerektiğinde bu sürece katkı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Konuk Alman Bakan daha sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede, Rusya-Almanya ve Rusya-AB ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslarası konuları görüştüklerini söyledi.

Putin, yaşanan tüm zorluklara rağmen Almanya ile ilişkilerin özellikle dışişleri bakanlıkları düzeyinde dinamik bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Steinmeier, Rusya’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Kerry, Lavrov ve Putin ile yapacağı görüşmelerden önce Steinmeier ile görüş alışverişinde bulunacak.

John Kerry, Rusya’da ki temaslarında Suriye, Ukrayna ve Belçika’daki terör olayları gibi başlıklarda karşılıklı tutumları ele alacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.