Avrupa Birliği’nden ayrılıyor mu?

UMED’den sosyal medya uyarısı

Kapalı Gelinlik Başı Modelleri – 2016

Tarkan sevenlere müjde

Siber Güvenlik Nedir

Teknoloji 21 Kasım 2017

“Siber Güvenlik Nedir?”

Siber sözcüğü, bilişim sisteminin alt yapısında çalışan bir geniş ve soyut alt yapıdır. Buna
kısa bir cümlede siber alem denilmekte. Siber Güvenliğin, siber alemde gizliliğinin ve güvenliliğinin iyi bir şekilde korunmasıdır.
“Çıkabilecek olası bir savaşta ilk mermi internette atılacaktır.” Siber Güvenlik
ile Bilgi gizliliği ve güvenliği sürekli birbirine benzetilmektedir. Bilgi Güvenliği biraz daha teknik alanı kapsıyor. Siber Güvenlik daha geniş ve soyut olan bir ağ bölgesini kapsamaktadır.


” Siber Güvenliğin Günümüzde Önemi:”

Hayatımız dijitalleşirken güvenlik ve gizlilik boyutunun gün geçtikçe ön plana çıktığını görüyoruz. Dijital sistemler sürekli gelişmekte ve sürdürülebilir olmalarını ne kadar güvenli olduklarıyla doğrudur. Önceden açık olmayan güvenlik sistemlerinin korumalarını sağlayabiliyorken, verinin ve bilginin gizliliğini konuşuyorken günümüzde aktif platformlarda siber güvenlik kavramları konuşmaya başlandı. Obje ve nesnelerin internet ile birlikte her şeyin dijital olduğu birbirine bağlı olan bir dünyaya adım atacağız ve bu açık platform pek çok tehlikeleri içinde barındırıyor. Sistemler
ve bilgiler ne kadar aktif, açık platformlarda var ise o kadar da fazla tehlikelere, saldırılara ve dolandırıcılıkla karşı karşıya kalması söz konusudur. Hiçbir güvenlik açığının olmaması için bütünleşen, önleme amaçlı bir siber güvenlik politikası ve yatırımına ihtiyaç duyuluyor.


“Siber Güvenlik Kimleri Kapsamakta Korunma Yöntemi Nedir:”

Kurumlar ve Şirketler İçin Siber Güvenlik alanında Siber Korunma yöntemleri vardır bazıları şunlardır:

Güvenlik zayıflığı düzenli bir şekilde güvenlik ve taramaları ile ortaya konulmalıdır.
Şirket Firmasının ve çalışanları için bir siber güvenlik için farklı bir programı geliştirilmelidir.
Siber saldırılara karşı bilinçlendirme amaçlı simülasyon ve eğitim projeleri yaparak çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalığı artmalıdır.
Bilgi güvenliği bu işlerin bir bütün olduğu için tüm iş yöntemlerine entegre edilip uygulanmalıdır.
Firmanın sıfat ve bilgi birikimine en elverişli olan bilgi güvenliği yöntemini referans almalıdır.
Şirket, kuralları ve güvenlik yöntemlerini bir kişi için bile olsa umursanmalıdır.
Yerli üretici firmalar her zaman tercih edilmelidir. Yabancı firmaların ürünleri neredeyse hepsinin bilgileri barındırdığı ve hackerlar ile Ekonomik ve Güçlü devletlerden bunu suiistimal ederek ürünlerinin ağındaki her türlü bilgiye erişebildiği unutmamak lazım.
Hem firma hem uzakta çalışanları için, hassas olan servislere (vpn, eposta, portal vb.) kırılması güç olan şifreli iletişim kanallarını kullanarak erişmelerine zorunluluğu getirmeleri lazımdır. Verilerin çalınmasının önüne geçmek için mutlaka kontrol sistemleri olmalıdır.
İnternet Ağındaki ve bilgisayar ortamındaki her türlü etkinlikleri kayıta alıp, anlık olarak ve geçmişe yönelik doğal olmayan anormal kuralları oluşturulmalıdır.


Bireysel Kullanıcılar Siber Güvenlikte Nerede?

 • İnternet Ağına bağlı kalarak güvenlik kameralarının saldırganlar tarafından uzaktan kontrol edilebilmekte ve savunmasız olmakta. Çoğu zaman ev içerisinde internet ağına bağlı olan diğer cihazlarla aynı ağı paylaşan güvenlik kameraları saldırganlar tarafından kullanılabilir haldedir
  ve tüm ev ağını riske atmakta.
 • Akıllı cihazlar, bilgisayarlar ve tabletler en çok kullanılan cihazlar arasındadır. Buna karşılık olarak akıllı cihazların her 10 kullanıcısından sadece 3’ü saldırganlar tarafından cihazlarının kamerasına ve içeriğine erişilebileceğini bildiği için kendileri fark etmeden görüntü kaydede bilirler diye endişe kuruyor.
  • Akıllı Televizyon’lar aynı zamanda bir internet kamerası ve her 10 akıllı Televizyon kullanıcısından 6’sı bu TV’ler için bir güvenlik çözümü yapmıyor. Daha çok, akıllı Televizyon kullanan bireylerin yüzde 35’i televizyonlarına uygulamalar yüklemekte ve bu uygulamaların yüzde 30’u resmi olmayan
  uygulama mağazası dışındaki web sitelerinden APK indirmekte. Aynı araştırmanın sonucunda, akıllı Televizyon sahiplerinden yarısından fazlası cihazlarındaki şifreleri hiçbir zaman değiştirmedikleri ve akıllı TV kullananların yüzde 55’inin cihazlarında gelen yazılım güncellemelerini yapmadıkları görülmekte.
  • İnternete bağlı olan cihazların bu tür özelliklere sahip olan kullanıcılar güvenlik ve gizliliklerine karşı daha fazla özen göstermelerini gerektiğini gösteriyor. Var olan şifrelerle korunan ve hiçbir zaman güncelleme yapılmayan akıllı TV’ler ve IP olan kameralar genelde güvensiz olmakta ve bu da onları siber suçlar için uygun amaç haline getiriyor.
  • Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı mobil telefonlar açısından baktığımızda ise, casus, virüslü yazılımların sizi gözlemlemeye çalışma ihtimalleri olduğunu düşünerek yalnız yükleyip izin verdiğiniz uygulamalar tarafından cihazınızın internet kamerasına erişebildiklerinden emin olmanız gerekiyor. Araştırmanın sonunda bireysel akıllı cihaz kullanıcılar için güvenlik yöntemleri de var:
 • Ağa bağlı bir cihaz satın almadan önce alacağınız cihazın güvenilir olması ve bu cihazın nasıl çalışacağını tam olarak anlayın. İnternet nasıl bağlanır, hangi dosyalara erişebilir, bu dosya ve veriler nerede saklanır ve hangi koşullar altında bu veriler kullanılır öğrendiğinizden emin olun.
 • Güvenliği hat safhada tutmak için varsayılan parolayı kaldırın yeni ve güçlü bir şifre koyun. Kablosuz yönlendiriciler de dâhil olarak tüm akıllı cihazlar için güçlü birer şifreler kullanın asla basit olmasın.
 • Eğer yapabilirseniz akıllı televizyonunuzu ayrı bir wifi ağına bağlı tutun. Eğer kamerası varsa selo bant ile kaplayın ve sadece üretici firma tarafından yetkilendirilen uygulamaları yüklemeye çalışın.
 • Evinizin içindeki akıllı cihazların güvenlik durumunu, hangi kişiler tarafından kullanıldığı, yazılımı üreten tarafından düzenli şekilde güncellenip güncellenmediği öğrenin ve en önemlisi de ne sıklıkla saldırıya uğruyorsa sürekli yazılım güncellemelerini yapın konularında güncel kalın.
 • Tüm akıllı cihazlarınız için zararlı yazılımları kaldırın, kimlik avcıları ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek akıllı bir güvenlik çözümü bulun.


“Siber Güvenlik: Yeni Nesil Diplomasi ve Savaş”

Bölgesel olarak çatışmalar sürüyor gündemimizde ağırlıklı olan bölümünü işgal ederse de küresel olan aktörlerin birbirlerinin çatışma görünümünde olduğu tek ortam kesinlikle ki sadece anlaşmaya dayalı savaş sahaları değildir. Siber savaş anlayışı ve espiyonaj bazı devletlerde 15 seneden fazla
süredir faaliyettedir. Korsanların usta olanlarını devletler tarafından keşfedilerek ülke yararı için kullanılmaya başlandığından beridir, dünyadaki geleneksel savaş ve çatışmalarda siber ortam üzerinden de destek görüyor.
İlk siber savaş olan Rusya’nın Estonya’ya karşı siber savaşı 2007 yılında gerçekleştirdiği sıkı saldırılar sonrasında NATO kayıtsız kalamamış ve söz konusu olan ülkeye teknolojik ve güvenlik alanında büyük destek olmak amacıyla subaylarını görevlendirmiştir. Saldırılar, Estonya’nın birçok devlet hizmetini,
telekomünikasyon alt yapısını ve  bankacılık servislerini büyük kesintiye uğratmıştır.

Bu olayın sebebi Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan Bronz Askerler Anıtı’nın yerinin değiştirilmesi düşüncesinin konusunda Rusya ile yaşanan görüş farklılığı sebebi ile oldu.
2008 yılında Rusya bu sefer Gürcistan’la yaşamış olduğu kriz nedeniyle, ülkenin tüm internet ağını ve internet üzerinden verilen devlet hizmetlerini büyük kesintiye uğrattı. Saldırının arkasında Rusya’nın olduğu sadece olağan bir şüphelenmenin sonucunda değildi. Saldırılar, (DDoS) saldırısı olarak yapıldı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.