Adile Naşit’i unutmadı

Ortadoğulu taşlı ve renkli ayakkabı giyiyor

Sağlık turizminde, ilk 3 ülke arasında.

Kışa karşı tedbirli olunması gerekiyor

Şamanizm en eski inanç sistemidir.

Sosyal Meydan 28 Mart 2016

Şamanizm en eski inanç sistemidir

İyi ruh Ülgen ve kötü ruh erlik ‘in kavgası ve  onların yeryüzündeki elçileri şamanlar.

şamanizm nedir 3

Şamanizm kısaca  , bir yanda gökyüzünü mesken tutmuş iyilik Tanrıları, bir yanda yeraltının karanlığına gömülmüş kötülük Tanrılarının ve ağaçta, taşta, dağda, suda, ateşte, ayda, güneşte uyuyan ruhlarının kısacası doğada ve her yerde  varlığına inanlar demektir.

şamanizm nedir 2

Şamanlar, Kam ya da otacılar ise  bu Tanrı ve ruhlarla insanlar arasında aracılık yapan kişilerdir.

Türklerin, Moğolların ve Asya göçebelerinin dini olan Şamanizmde , evren, dünya, insan, hayvan ve bitkiler alemi bir bütündür. Dünya ve Gök, birlikte hareket ederler. Bunlar bütün varlıkların yaratıcısı olmalarından dolayı kutsaldır. İşte bu yüzden Asya’nın göçebe halklarında Gökle Yeryüzünü  suyu ve ateşi, sayma ve bunlara saygı gösterme, bu göçebe halkların inanışlarının özünü oluştururdu.

şamanizm nedir 4

Samanlıktaki bir diğer inanışta, insan neslinin sonsuz bir şekilde devamlılığı düşüncesidir. Şamanist olan birisi kendini baba, dede ve atalarına ait bir hayatın devamı olarak görür, bunları bilir ve sayar. Yani atalar kültü  hakimdir.

Bununla birlikte söz konusu insan, aynı zamanda kendi geleceğini de sonraki nesillerde görmektedir ki, bu durum varoluşun ana anlamıdır. İşte bu nedenle, bu insanın görevi çocuk ve torunlarına toplumun en iyi yanlarını aşılayarak yetiştirmek ve hayata hazırlamaktır.

şamanizm nedir 5

Ruhlarla ilişki kurmak yalnızca Samanlarda bulunuldu. Böylece Şamanlar törenlerde insanlarla ruhlar arasında aracılık yaparlardı. İyi ruhların yararlı etkilerini sürdürürler ve kötü ruhların zararlı etkilerini önlemeye çalışırlardı. İnsan ruhunun ölümden sonra göğe çıkabilmesi için parlak cenaze törenleri yapılır, kurban kesilir ve mezarlara kıymetli eşyalar konurdu. Tören sırasında çalınan davulun içine ruhların toplandığına inanılırdı.

Şamanizmin ritülelleri de çok renkli ve farklıydı.

şamanizm nedir

Yeni doğum yapmış kadınları kötü ruhlardan korumak için kırmızı başörtüsü,  kötü ruhlar duymasın diye  bir  tahtaya vurarak ses çıkarmak, ağaçlara bez bağlayarak dilek dilemek .  Nazar boncuğu günümüze kadar ulaşmış  ritülerden bazıları.

Yazar: AVO

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.