Sistemin Gözetleme Kuleleri

Audrey Hepburn’un mektupları

Uykusuzluk problemi çözümleri

ABD’de 45’inci başkanı Donald Trump oldu

Salmonella Nedir?

Sağlık ve Yaşam 16 Ağustos 2017

Salmonella bakterisi nedir? Belirtileri Nelerdir?

Salmonella Nedir?

Salmonella bakterisi, insan ve hayvanların sindirim sistemi florasında yer alan tehlikeli bir bakteridir. Yaklaşık 2300 türü vardır.

Bazı türleri zararsız olduğu gibi bazı türleri de özellikle Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium gıdalarda yüksek seviyede bulunduklarında hastalıklara ve zehirlenmelere neden olabilir.

Salmonella bakterisiyle temasın ardından yaklaşık 12-72 saat sonra öncelikle enfeksiyon, ishal, ateş ve karın ağrısı gelişir.

Genelde 4 ile 7 gün süren salmonella bakterisi önlem alınması gereken ve aksi takdirde ölümcül sonuçlara neden olabilen tehlikeli bir durumdur.

Salmonella Bakterisi Nasıl Bulaşır?

Salmonella bakterisi hayvanların ve insanların bağırsak florasında yaşar. Öncelikle hayvan dışkısı ve bakterili gıdaların yenmesiyle insanlara bulaşır. Kirli yumurta, kümes hayvanları, et ürünleri, pastörize edilmemiş süt ya da meyve suyu, çiğ sebze ve meyve, baharat ve farklı gıdalar olabilir. Gıdaların iyi pişirilmesi başlı başına salmonellanın ölmesini sağlayabilir.

Belirtileri nelerdir?

Salmonella bakterisiyle temastan 12-72 saat sonra ishal, ateş, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Genelde bir haftada iyileşebilen hastalardan bir kısmında kas ağrısı, gözlerde tahriş ve ağrılı idrara çıkma gibi şikayetler oluşabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.