Medyanın esiri olmayın, medya okuryazarı olun

500 yıllık kadın cesedi bulundu

Ücretsiz ulaşım uzatıldı

Balon kazasında 16 kişi hayatını kaybetti

Sahte Facebook Hesapları nasıl tespit edilir ?

Sosyal Meydan 8 Haziran 2016

Facebook‘ta herkese denk gelebilecek cinsten bir çok sahte hesap bulunmaktadır. Temel olarak sahte hesapların iki türü bulunuyor. Bunlardan biri yazılım tarafından oluşturuluyor ve uzaktan yönetiliyor. Diğeri ise gerçek olmayan bir kişiyi temsil etmek için bir kişi tarafından oluşturuluyor.

Peki neden açıyorlar, Amaç tam olarak ne olabilir?
– Facebook sayfa ve gruplarına üye çekmek için.
– Açtığı profil 5.000 limite ulaşınca bir sayfaya çevirmek veya var olan sayfası ile birleştirerek beğeni sayısını arttırmak için.
– Bilgisayar ve telefonlarınıza virüs bulaştırmak için.
– Ürün satışı yapmak için belirli bir kitleyi arkadaş olarak eklemek için.
– İnteractive Voice Response (Sesli yanıt sistemi) açılan sahte bayan hesapları verdikleri numaralar ile kazanç sağlar, dakika başı sanırım hesaplarına para geçmekte.
– 5.000 arkadaşlık limitine ulaştıktan sonra isim değiştirerek popüler olmak için..

Üstteki gibi Türk kullanıcılar bunu çok fazla yapmaktadır. Hatta ticari kazanç olarak açılan hesaplar satılmaktadır.

Bu hesapları satın alan kişi yukarıdaki maddeler halinde yazdığım işlemleri yapmaktadır. Genel olarak açılan busahte hesaplar ilgi çekici bir bayan profili olur. Bu sahte hesaplı kullanıcı bir hesabı açabilmek için profil, kapak ve bir kaç duruma eklemek için tamamen kendine ait olmayan yine internet ortamından veya tamamen gerçek bir kişiye ait fotoğrafları çalarak kendine hesap oluşturur..

– Bu hesapların profil fotoğrafı veya içeriğindeki bir başka fotoğrafı bilgisayarınıza indirip google‘da görseller/ görsel arama ile gerçek olup olmadığını aynı fotoğrafın tam olarak hangi sitelerde olduğunu %60 oranında anlayabilirsiniz.
– Bu hesaplar genel bir paylaşımda sürekli bir sayfa beğeni, gruba ekleme işlemi gerçekleştiriyor sa hesap sahtedir.
– Tamamen sosyal bir izlenimi ve paylaşımı olmayan bir hesabın sahte olma ihtimali yüksek.. Genellikle boş bir duvar ile karşılaşırsınız..
– Hem sizi ekliyip hemde mesajınıza cevap vermiyorsa tamemen sahte hesaptır.

Ek olarak hakkında bilgisinde okuduğu okul, doğum yeri ve yaşadığı yer uyumsuz olur. Sahte hesap bayan profilleri genellikle İzmir’de yaşar veya doğar.. İzmir’in kızları güzeldir mantığından dolayı. 🙂

Facebook’ta gördüğünüz milyonluk sayfaların bir çoğu fake hesaplar ile beğenisini arttırıyor. Bunuda misal 6 milyon beğenen kullanıcısı olmasına rağmen paylaştığı duruma gelen beğeni sayısı ortalamasından anlayabilirsiniz. 😉

Tanımadığınızı eklemeyin.. Bu tip yazılarım devam edecektir, takipte kalın.

Kaynak: http://www.canerozgurel.com/sahte-facebook-hesaplarini-tespit-etmek.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.