Ağustos ayının en popüler telefon oyunları

Uzmanlar uyarıyor: Bahar, alerji yapmasın!

Türkiye – İzlanda maçı

5. Dalga: Film eleştirisi

Protokol kuralları ve sosyal davranışlar

Eğitim 31 Mart 2016

Protokol kurallarının amacı ister uluslararası ister kamusal alanda kişinin saygın bir yer edinmesini sağlamaktır. Bu kurallar hayatın tamamına yerleşmiş disiplinler bütünüdür. Protokol kurallarının temeli saygı ve nezakettir.

Kişinin bu kurallar bütününe uymaması önce toplumdaki saygınlığının sonra da çalıştığı kurumun temsil ettiği makamın itibarını zedeler. Kılık kıyafet yeme-içme görgü kurallarına uyma gibi kıstaslar kamusal alandaki protokol kurallarının ve sosyal davranış esaslarının bütününü oluşturur.

Kamusal ve sosyal alanda protokol kurallarına uymak kişiye güven üstünlük ve saygınlık gibi artılar getirir. Bu kişiler takdir edilir ve itibar görürler. Toplumda yer edinebilmek için kurallar bütününü benimsemek esastır.

Kamusal alanda protokol kurallarının tam olarak uygulandığı resmi alanlar: makam odası makam arabası toplantı ve toplantı odası tören ve tören alanı resmi yemek ve ziyafetlerdir. Protokolde üç kişi önemlidir konuklar-yöneticiler-hanımlar…

Kamusal alanda sosyal davranışlar hitap etme selamlaşma tokalaşma el öpme içki içme ve şerefe kaldırma teşekkür-takdir ve tebrik etme çiçek ve hediye sunma olarak sıralanabilir. Bu davranış kuralları içinde en önemlisi kamusal alanda üstlerin eli öpülmez. Her ne kadar bir saygı ve hürmet göstergesi kabul edilse de sadece sosyal alanda sınırlı tutulmalıdır. Ancak karşılama ve uğurlama sırasında yanaktan öpmek bir gelenektir.

Kişinin sosyal alandaki davranış biçimi uluslararası platformda da ülke temsili açısından önemlidir. Bu durum göz önünde bulundurulacak olursa kamusal alanda bireylerin bilinçlendirilmesi esastır. Protokol kuralları ve sosyal davranışlar toplum bütünlüğünün sağlanması için önem arz etmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.