Robot Yarışması´nda yine dünya birincisi oldu

Çin, uzay kapsülünde hayatta kalma testini tamamladı

Steinmeier, mevkidaşı Sergey Lavrow ile görüştü

55 kişi öldü, 600’den fazla kişi yaralandı

Peki Ankara Olacak mısınız ?

Sosyal Haber 15 Mart 2016

“Charlie Oldunuz. Paris Oldunuz. Peki Ankara Olacak mısınız?”

Bu sözler Ankara’da yaşayan İngiliz müzisyen James Taylor’a ait.

Taylor’ın, Kızılay’daki kanlı terör saldırısının ardından Facebook’ta Türk bayrağı ile paylaştığı Ankara yazısı, sosyal medyada büyük ilgi uyandırdı.

Facebook’ta yaptığı paylaşım İngiliz Independent gazetesi ve Amerikan Newsweek dergisi tarafından da haberleştirilen Taylor, yönelttiği sorusuyla uluslararası kamuoyunu hain saldırının kurbanları için empati kurmaya davet etti.

Taylor’ın paylaştığı yazı şu ana kadar 60 bine yakın Facebook kullanıcısı tarafından paylaşıldı.

Yaklaşık 5 bin yorum alan ve 76 bini aşkın kişi tarafından “beğenilen” bu paylaşım, sosyal medya kullanıcılarının takdirini topladı.

“Bu; Northampton’da, Drapery’deki Debenhams’ın dışında bir bomba patlaması gibi bir şey… Ya da Birmingham’daki New Street’te… Veya Londra’daki Piccadilly Circus’ta…” diye yazan Taylor, insanlardan şu soruların yanıtlarını düşünülmesini istedi:

“Orada olduğunuzu hayal eder misiniz? Her gün yürüyüp geçtiğiniz yerleri, kullandığınız otobüs duraklarını, aşındırdığınız yolları?”

Facebook’ta asıl memleketi Northampton olarak gözüken İngiliz müzisyen,

“Birçok insanın düşündüğünün aksine; Türkiye, Ortadoğu değil… Ankara bir savaş bölgesi değil. Normal, modern ve hareketli bir kent. Tıpkı diğer Avrupa başkentleri gibi. Kızılay da tam onun kalbi, merkezi…” ifadesini kullandı.

“Londra, New York, Paris’teki terör saldırılarına bakıp, kurbanların acılarını hissetmek ve üzülmek çok kolay. O zaman neden Ankara için de aynısı olmuyor? Nedeni, Ankara’nın bu kentlerden farksız olduğunu anlayamamanız mı?” ifadesini kullanan Taylor, yazısını şöyle bitirdi:

“Ankara benim evim. 18 aydır böyle. Evim olmaya da devam edecek. Charlie oldunuz. Paris oldunuz. Peki Ankara olacak mısınız?”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.