Obama CNN’e konuştu

Hitabet ve ikna etme yöntemleri

500 yıllık kadın cesedi bulundu

Turabi hangi dizide oynayacak ?

Panik atak tedavisi

Sağlık ve Yaşam 18 Mayıs 2016

Panik atak son zamanlarda çok yaygınlaşmış bir hastalık olmakla birlikte kişinin yaşantısını oldukça etkilemektedir.

Panik atak değişik bir hastalık türü olduğundan dolayı kişiler genellikle bu hastalığın sadece kendilerinde görüldüğünü düşünerek etraflarında ki kişilerle paylaşmak istemezler.

Panik atak, atılan her adım da hayatınız için verdiğiniz her kararda kısıtlama oluşturan bir hastalıktır.

Panik atak doğuştan değil, sonradan oluşan bir hastalıktır. Hastalık psikolojik olarak çöküş döneminde olunduğu zamanlarda ortaya çıkar. İşten çıkarılma ya da ailede birinin vefatından sonra oluşmaktadır. Bu durumlardan etkilenen kişilerde ani bir şekilde oluşan endişe hissi, kalp atımında hızlanma, el ve ayaklarda uyuşma gibi belirtilerle baş göstermektedir.

Panik atak belirtileri oluşmaya başlayınca kişi sağlıklı düşünemediğinden dolayı öleceğini bile düşünmektedir. Genellikle bu durumdan korkan kişiler doktora başvururlar ve doktorun herhangi bir teşhis koyamamaları sonucunda daha fazla endişe duyarlar.

Panik atak belirtileri

 Panik atak kişide bir kere ortaya çıktıktan sonra kişi bu durumun ne zaman ortaya çıkacağını, tekrar ne zaman belirti vereceğini bilemediği için her zaman ve her olay sonucunda korkarak yaşamaktadır. Panik atak hastalığı genellikle depresyondan sonra ortaya çıkar ve hastalık tedavi edilmediği takdirde kapalı alan korkusu ya da açık alan korkusu gibi korkulara dönüşebilmektedir. Bu nedenden dolayı hastalık kontrol altına alınmalı ve tedavi edilmelidir. Hastalar hastalığın psikolojik olması nedeniyle genellikle psikologlara başvurarak çözüm ararlar. Birçok hasta günümüzde antidepresan kullanarak kendini yatıştırmaktadır.

Panik atak tedavisi

Panik atağın tedavi edilmesinde birçok ilke söz konusudur. Hastalık psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı gibi psikolojik tedavi sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir. Panik atak ile ilgili çevreden duyulan bilgileri unutmamız ve bu hastalık konusunda oluşturmuş olduğumuz ön yargıları aklımızdan tamamen silmemiz gerekmektedir.

Panik atak tedavisi için genellikle eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerde hastalığın ne olduğu, hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı, neden sizde olduğu gibi birçok soruya cevap aranır. Bu hastalıkla baş etme yolları ve hastalığı atlattıktan sonra tekrar bu hastalığa yakalanmamak için yapılması gerekenler konusunda gerekli eğitimler verilmektedir.

Tedavi süresince uygulanması gereken egzersizler ve uyulması gereken diyet programları vardır ve programlarla yaşamayı kişilere öğretmektedirler. Panik atak doğuştan oluşan bir hastalık olmadığı için kurtulmanız mümkündür ve aldığınız eğitimle birlikte çaba göstererek mutlaka kısa zamanda hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.