Kağnı yolu bulundu

Seccadeni al da gel

Etiyopya ile Ticaret yapmak

Erken genel seçim

Panik atak nöbetleri

Sağlık ve Yaşam 3 Mayıs 2016

Panik atak nöbetleri

Psikolojik bir rahatsızlık olarak da tanımlanan bu rahatsızlık korkunç bir endişe, şüphe, sürekli bir hiçlik duygusu ve özellikle ağır basan ölüm korkusu ile zaman zaman nöbetler halinde görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok çocukluktan başlayan bu rahatsızlık ilerleyen zamanlar da kişilerin psikolojisine göre değişim göstermekte ya daha da azalmakta ya da daha çok artmaktadır.

Panik atak rahatsızlığına neden olan en büyük sebep de aile bireylerinin kaybedilmesi ve ya çocuk yaşta görülen olumsuz hal, hareket ve davranışlar olmaktadır. Nöbetlerin oluşması sırasında kişi vücudunun tamamı korku ile kaplanmakta ve kalbinin duracağı ve öleceğini düşünerek kendini yok etme düşüncesi hâkim olmaktadır. İlk başladığı anlar da kişi sadece konuşmaları ile kendi kendini tetiklemekte ardından yaklaşık on dakika içerisinde kişi kendini tamamen kaybederek hem aklı ile bir çatışmaya hem de kalbi ile çatışmaya girmektedir. Çünkü o an hem düşünceleri hem de duyguları birbirine girmektedir.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ

Belirtiler uzmanlara göre dört temel panik atak belirtileri ardından gerçekleşen on üç belirtiyle beraber teşhis konulmasına sebep olmaktadır. Özellikle nöbetler on dakika sürdükten sonra bu durumun tamamen geçmesi için kişinin yarım saatlik bir zamanı vardır. Kendi yarattığı korku ve endişeden kurtulmak için bazıları yalnız kalmak ve sabit bir noktaya bakmakta bazı kişiler ise yanların da tek bir kişinin olmasını istemektedirler. İçgüdüsel olarak korunmayı düşünürken bir yandan hafifte olsa korku devam etmektedir.

İlk zamanlarda titreme ile başlamakta ardından nefes alıp verme de güçlük ve tıkanma, üşüme ve terleme, kalp ritminin artması ve kişinin heyecanlanması ilk belirtiler olmaktadır. Ardından göğüs bölgesinde sıkışma, gördüğü nesnelerin hayal ürünü olduğu düşünme gibi belirtiler son nokta olarak da vücutta meydana gelen uyuşmalar ve belirli bölgelerdeki karıncalanmalar nöbetin aşırı şiddetli olduğunun bir göstergesi olarak düşünülmektedir.

Panik atak tedavisi doktor kontrolünde gerçekleşen ilaç ve terapi ile büyük bir oran da engellenen rahatsızlıklardan biridir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.