KEİ Kuruluş Yıldönümü Zirvesi başladı

Çin uzaya navigasyon uydusu fırlattı

2017 EK DERS ÜCRETİ NE KADAR?

Haber için önce güncel haber olmalı mı?

Panik atak belirtileri

Sağlık ve Yaşam 2 Nisan 2016

Panik atak belirtileri

İnsan fizyolojisinde etkin değişimler olmasa bile bazen psikolojide bilinçaltının derinliklerine atılan unsurlar bulunmaktadır. Bu yüzden panik atak konusu çok hassas bir konudur. Birçok insan bazen panik atak krizlerini, sinir krizi ya da öfke patlaması olarak nitelendirmektedir, oysa panik atak krizi geçirmiş olma ihtimaliniz söz konusudur. Peki, panik atak nedir?

Panik atak, bilinçaltına itilen sorun olma düşünceleri ile vücudun buna fizyolojik olarak tepki vermesin oluşan hassas bir oluşum sürecidir. Panik atak hastalığında en önemli tetikleyici ise bütün hastalıkların baş belası olan stres unsurudur. Stres unsurunun yanında kaygı, korkular ve anksiyete bozuklukları, depresyon gibi birçok tetikleyici de mevcuttur. Panik atak, küçümsenmeyecek hassas bir psikolojik hastalıktır. Ciddi boyutlarda olabileceği gibi daha hafif olarakta görülmektedir. Bu hassaslık tamamen kişi bazlı olup, kişilerin verdikleri ya da verecekleri tepkiler ile sınırlandırılmaktadır.

Peki, panik atak belirtileri nelerdir? Sürekli bir iç sıkıntısı hissediyor, hayattan zevk almamaya başlamışsanız, panik atak olabilirsiniz. Ama bu durum sadece panik atak ile sınırlı değildir. Ani değişimler manik depresif konsüktasyonlar ve depresyon habercisi olarakta görülmektedir. Maalesef toplumumuzda insanların can sıkıntı pek dikkate alınmamaktadır. Oysa can sıkıntısı, bunalma ve benzeri hissiyatlar vücudunuzun bir duruma reaksiyon gösterdiğini bildirmektedir. Panik atak nedeni çoğunlukla stres olabileceği gibi, travmalar sonucunda yaşanmış olayların tekrar yaşanabilmesi kaygısı ile sürekli bu durumu düşünme sıkıntısını da içermektedir.

Panik atak belirtileri arasında, kişilerin ani patlamaları, hızlı değişimleri, bir şey yapmak istememeleri, öfke sorunları ve farklı yeni eğilimler ile baş göstermektedir. Örneğin çok sessiz olan bir insan aniden gürültü ve enerji patlamaları yaşayabilmektedir. Karakterlerine tamamen zıt olan unsurların yapılması panik atağın yola çıktığının habercisidir.

Panik atak esnasında tansiyonda artma ya da azalma olmakta, eller uyuşmakta, vücudunuzdan soğuk terler boşalmaktadır. En önemli belirtisi ise kusma ve ishaldir. Stres bağırsak ve mideyi yani sindirim sistemini doğrudan etkilediği için, kişi kendini ne kadar sıkarsa o kadar zorlanacaktır. Panik atak tedavisi kolay bir psikolojik rahatsızlıktır. Sadece ciddiye alınmasında fayda var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.