AGİT: Ermenistan ve Azerbaycan’a çağırı

Petro Poroşenko, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımla

Harmony of the Seas

Katil hemşireyi konuşuyorlar…

Omuzlarınızdaki sıkışmaya dikkat

Sağlık ve Yaşam 24 Temmuz 2016

Kolunuzu kaldırdığınızda ağrı yapıyorsa, ağrı nedeniyle hareket edemiyorsanız nedeni omuzlarınızdaki sıkışma olabilir.

Doktorlar gelen hastaların bazıları arasında omuz ağrısı şikâyeti bel ve diz ağrısından sonra en sık görülen 3. Şikâyette yer almaktadır. Omuz sıkışması omuzda ağrı oluşmanın başında yer alıyor. Omuz ağrısı yakınması için doktorlara başvuran hastaların yüzde 50-65’inde omuz sıkışmasının olduğu tespit edilmektedir.

En çok sürekli temizlik yapan ev hanımlarda görülen omuz sıkışması erken dönemde tedavi edilemezse eğer kasların kirişlerinde yırtık ve tam kat yırtıklar ortaya çıkabiliyor. Bunun sonucunda hareket ve ağrı şiddetleniyor ve günlük yaşamın kalitesini düşürüyor. Hasta kolunu arkasına götüremiyor ve birçok sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor.

Doktorlar omuz sıkışmasında erken dönemde tedavinin çok önemli olduğunu bir kez daha vurguladı. Hastalık erken dönemde tespit edilirse soğuk uygulama, ilaç tedavisi, omuz hareketlerinin düzenlenmesi ve fiziğe tedavi yapılarak hastalığın ortadan kaldırılabilirken, tedavinin geç döneminde ise omzun döndürücü kasların sıkışmasından dolayı oluşan yırtıklar ameliyat ile tedavi edilebiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.