Standartlar dışı ilaçlar

Karşılıklı mutluluk :)

Antalya Gezi Rehberi – TÜRSAB

Renkli Mum Yapımı

Okul içinde ve okul dışında şiddet

Sosyal Haber 30 Mart 2016

Okul içinde ve okul dışında şiddet

Çocuklara uygulanan fiziksel şiddet ve travmaların etkisi çocukların üzerinden gitmiyor. Ve yetişkin bir birey olduğunda veya ergenlik döneminde kendini ortay çıkarıyor. Olumsuz davranışlara bizzat maruz kalmasa da gerek aile içi gerek se okulda gördükleri onları etkilemeye yetiyor.

Bir şey öğretmek için veya disiplin için de olsa asla çocuklara şiddet gösterilmemeli. Şiddet görerek anlayan çocuk yumuşak bir şekilde uyardığınızda da anlayacaktır sonuçta. Tamam, bazı zamanlar dayanamayacak seviyeye gelebilirsiniz. Bu yine de şiddeti gerektirmez. Dayanamayacağınızı anladığınız zamanlarda oradan uzaklaşın. Böylece çocuklarınız zarar görmemiş olacaktır.

Eğitim almaları için gönderilen çocukların okullarda şiddet görmesi ne ile açıklanır peki? Açıklanamaz. Hiç bir eğitimcinin çocuğa şiddet uygulama gibi bir lüksü yoktur. Böyle durumlarda gereğinin yapılması ailenin ve öğrencinin de en temel hakkıdır. Çocuklar bir birey olma yolunda hata tabi ki yapacaktır. Ama bu hataya başka bir hatayla karşılık verilmemelidir.

Gelişen teknoloji ile içine kapanık olarak yetişen çocuklar zaten kavgaya meyillidirler. İnternetteki oyunlarda gördükleri dövüş oyunlarını dahi uygulamak için kavga edebilirler. Bir de gördükleri şiddetle bu atlanarak artar. Okul içinde küçük bir tartışma okul dışında büyük bir kavgaya dönüşebilir. Bu yüzden eğitimcilerin hoşgörülü olması yumuşak ama kararlı bir şekilde yanlışı açıklaması gerekmektedir. Okul içinde ve okul dışında şiddet hiç bir çocuğa uygulanmamalıdır. Böyle durumlarla karşılaşıldığında gerekli birimlere haber verilmeli ve yasal olarak işlem başlatılmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.