İngiltere siyasi ve ekonomik kaos doğru

Rio olimpiyatları TRT de

Maps, açıklama yapmadan Filistin’i haritadan sildi

Çinliler en çok harcama yapanlar

Obezler mi daha çok zayıflar mı ?

Sağlık ve Yaşam 2 Nisan 2016

Obezler mi daha çok zayıflar mı ?

Obez insanların sayısının zayıflardan daha fazla olduğu belirlendi.

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan ve 186 ülkede yapılan araştırma çerçevesinde, 1975-2014 aralığında, yetişkin kadın ve erkeklerin vücut kitle endeksleriyle ilgili veriler karşılaştırıldı.

Araştırmada, bu süre içinde obezitenin erkeklerde üç (yüzde 3,2’den 10,8’e), kadınlarda iki kattan (yüzde 6,4’den 14,9’a) fazla arttığı, dünya genelinde obezlerin sayısının 105 milyondan 641 milyona yükseldiği görüldü.

Aynı süre içerisinde zayıfların sayısı da 330’dan 462 milyona çıktı.

Araştırmada, 2014 yılı itibariyle obez erkek sayısının 266, obez kadın sayısının da 375 milyona ulaştığı belirlendi.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Prof. Mecid Ezzat, obezitenin bir salgın haline geldiğine ve hükümetlerin harekete geçmesi gerektiğine dikkati çekerken, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 2025 yılına kadar obezitede 2010 yılı seviyelerinin üzerine çıkılmaması yönündeki hedefine ulaşılması ihtimalinin “neredeyse sıfır” olduğunu belirtti.

Günümüzde Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde diğer tüm ülkelerden daha fazla sayıda obez bulunurken, obez yetişkinlerin beşte biri İngilizce konuşulan ve gelir düzeyi yüksek ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya’da bulunuyor.

Araştırmada ayrıca zayıflığın, Bangladeş ve Hindistan gibi ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürdüğü belirtildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.