Hayalindeki organizasyonun artık bir tık uzağında

Lozan Antlaşması’nın 93’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Piyano Yarışması’nda dünya ikincisi oldu

Albaraka Türk Katılım Bankası Personel Alımı İş İlanları 2017

Neden Filipinli bakıcı ?

İş İlanı 11 Kasım 2016

Filipinli bakıcılar son yıllarda ciddi bir talep görüyor, bu da insan kaynakları piyasasında “Neden Filipinli bakıcı?” şeklinde bir sorunun dolaşmasına yol açıyor. Filipinli bakıcıları bu kadar popüler kılan nedir, hangi etkenlerden dolayı çocuk bakıcısı veya ev işleri personeli arayan ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyorlar? Bu sorunun cevabını merak edenler için araştırdık; işte Filipinli bakıcıları tercih etmeniz için 5 sebep:

1. Öncelik İngilizce bilgisinde. İngilizce Filipinler’de ikinci ana dil statüsünde, dolayısıyla çalışmak için ülkemize gelen Filipinlilerin çoğu bu dili iyi derecede biliyor. Bu da İngilizce bilen bakıcı arayan ailelerin ilgi alanına girmelerine yol açıyor.

Bu konuyu biraz açmak gerekirse; bazı bilimsel araştırmalar, yaş aralığı konusunda farklı görüşler olmakla beraber, çocukların 3 – 15 yaş arasında ikinci veya üçüncü bir dili öğrenmeye çok yatkın olduklarını gösteriyor. Bu yatkınlığın bireyler yaş aldıkça azaldığı yolunda görüşler de mevcut. Bir gencin veya yetişkinin İngilizce öğrenmek için özel bir çaba göstermesi gerek, oysa erken çocukluk dönemindeki çocuklar yabancı bir dili şarkılar, öyküler, günlük basit konuşmalar sayesinde doğal bir şekilde öğrenebiliyorlar. Filipinli bakıcı adaylarının ön plandaki özelliklerinden biri bu. Hatta bazı ebeveynler çocuklarının bakıcısı sayesinde kendi İngilizcelerini geliştirme yoluna da gidiyorlar.

2.Yatılı bakıcı bazı aileler için özellikle önemli. Yoğun bir sosyal hayatı olan, akşamları ve geceleri sıklıkla dışarı çıkan anne babalar gündüzlü bakıcıları değil geceleri kalabilenleri tercih ediyorlar. Filipinli yatılı bakıcı bulmak pek zor değil, oysa Türk bakıcıların çoğu yatılı çalışmak istemiyorlar.

3.Filipinliler ev hizmetleri için de ideal bir profil arz ediyorlar. Filipinli yardımcıların yanında çalışacakları ailenin talep ve alışkanlıklarını kavraması uzun sürmüyor. Bu süreç geçtikten sonra da gerçekten iyi bir hizmet veriyorlar. Hizmet sektöründe çalıştırılmak üzere sadece ülkemizde değil, dünyanın başka birçok ülkesinde de talep görüyorlar.

4.İyi bir çocuk bakıcısı eğitsel faaliyetler sırasında kuralcı ve disiplinli olmalı fakat bakımını üstlendiği çocuğu bunaltmamalıdır. Ayrıca oynama ve eğlenme zamanı geldiğinde ona aktif ve neşeli bir şekilde eşlik edebilmelidir. Filipinli bakıcılar bu özelliklere sahip oldukları için de talep görüyorlar.

5.Filipinliler kişisel bakıma önem veriyorlar. Derli toplu ve temiz görünmeye özen gösteriyorlar. Yumuşak huylu ve kibar oldukları için onlarla gereksiz çatışmalar yaşamıyorsunuz. Şefkatli ve sevecen tavırlarıyla çocuğunuzun gönlünü kısa sürede kazanıyorlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.