Sağlık turizminde, ilk 3 ülke arasında.

Putin Türkiye’ye geliyor

Mikrobiyalitleri bulundu

Burun Estetiği Öneri

Milenyum Çıkmazı adlı kitabın yazarı Burak Çakır ile özel röportaj

Kitap ve Yazar 24 Temmuz 2016

1-Bize kendiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin; nerelisiniz? Gün içinde neler yapmaktan hoşlanırsınız ve vaktinizin büyük çoğunluğunda ne ile meşgul olursunuz?

Temmuz 1995’de Elâzığ’da dünyaya geldim, aslen Kırşehirliyim. Babamın mesleği gereği öğrenimimi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sürdürdüm; İlköğrenimimi Erzurum’da, Orta ve Lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Şuanda Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim…

Günümün çoğunluğu okul, ev ve iş arasında tükeniyor açıkçası. Bu yüzden gün içerisinde kendime ancak bir-iki saat ayırabiliyorum. Bu zamanı güzel bir film ya da kitap okuyarak geçirmeyi tercih ediyorum.

burak çakır 2
2- Babanızın mesleği gereği ülkenin birçok yerinde bulunmuşsunuz. Eğitim hayatınızı farklı illerde devam ettirmişsiniz. Eminiz ki birçok tecrübe sahibi olmuşsunuzdur. Sizce bu yer değişiklikleri yazarlık kariyerinize nasıl bir etki etti?

Babamın devlet memuru olması münasebetiyle doğudan batıya pek çok şehirde ikamet ettim, bu durumun hayatımda burukluğu olduğu kadar güzel yansımaları da var. Birçok yer gezip görmek ve farklı insanlarla tanışmak insanın ufkunu genişleten, empati kabiliyetini arttıran bir durum. Bir yazar için bunların önemli olduğuna inanıyorum. Diğer yandan sık şehir değiştirmek dostlukları, hayalleri,  anıları da sürekli yarıda bırakma mecburiyeti demek. Yani toparlamak gerekirse; gezmek ve farklı yaşamlar görmenin bana ve yazın hayatıma çok şey kattığını söyleyebilirim, yinede elimde olsa ilk çocukluğumun geçtiği mahalleden ayrılmak istemezdim.


3– Roza Yayınevi, Milenyum Çıkmazı adlı ilk kitabınızı yayınladı. Kitabınız için araştırma yaptınız mı yoksa araştırmalar yerine farklı karakterleri gözlemleme yolunu mu tercih ettiniz? Eğer öyleyse insanları gözlemlemekte ne kadar başarılı olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Milenyum Çıkmazı daha çok duygu ve düşüncelerimizi irdeleyen, “doğru”yu sorgulatma gayesinde olan bir kitap. Hikâyelerde; ayrılık, yalnızlık, ölüm gibi bireyin temel sorunlarından söz ediyorum. Birey esaslı bir kitap olması sebebiyle de araştırmadan ziyade gözleme ve tecrübeye dayalı bir kitap oldu diyebilirim. Bu da hayata farklı perspektiflerden bakarak mümkün oldu.

4- Masumiyet, Milenyum Çıkmazı adlı kitabınızda en çok öne çıkan ayrıntı. Kitabınızdaki karakterleri anlatırken de çocukluklarındaki masumiyetlerin üzerinde durmuşsunuz. Bunun nedenini açıklayabilir misiniz?

Aslında kitap bir insanın yaşayabileceği tüm duygu buhranlarını taşıyor. Kimi zaman masumiyeti özleyen bir karakterle, kimi zamansa kararsız- tutarsız bir karakterle karşılaşabiliyorsunuz. Bireyi esas alması ve öznel konular işliyor olması sebebiyle sanıyorum, okuyucular kendi arayışlarını buluyorlar kitapta. Çünkü okuyucu dönüşleri de farklılık gösteriyor bu konuda, örneğin bir okur kitabın “zaman” kavramı etrafında şekillendiğine inanıyorken, başka bir okur fazlasıyla “yalnızlık” teması üzerinde durulduğunu söyleyebiliyor. Bence kitabın ağırlık merkezi okuyucunun kendisini konumlandırdığı yer.

5– Hayatınızda her okuduğunuzda farklı bir tat aldığınız bir kitap veya ilham aldığınız kadın/erkek karakter var mı? Varsa bunlar hayatınıza ne derecede yön verdi? Bu karekterlerden kesitleri kitabınızda da bulabilir miyiz?

Dönüp dolaşıp okuduğum ve beni düşünmeye sevk eden kitaplar oldu ancak beni esas etkileyen kurmaca roman/öykü karakterlerinden ziyade şair ve yazarların anı türünde verdikleri eserleri oluyor. Kitabı okuyanların da bileceği üzere, yazılarımda başarılı bulduğum yazarlara/şairlere yeri geldikçe selam veriyorum.

burak çakır
6- Yeni bir yazar olarak eleştiriye karşı nasıl bir yaklaşım sergilersiniz ve bu eleştiriler kariyerinize ne tür bir katkı sağlar?
Eleştirmenliğin sanat dünyası için zaruri olduğunu ve eserlerin gerçekten vasıflı insanlar tarafından değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Nitelikli eleştiri sanat eserine ve sanatçıya yön gösterir, bu noktada yazdıklarımı yayınlamadan önce önemsediğim kişilerden fikir almayı ihmal etmiyorum. Eserin yayımlanmasının ardından okur dönüşlerini de inceliyor ve geri dönüşlerde bulunuyorum, okurun fikri benim için önemli, fikir birliğimizi/ayrılığımızı bilmek hoşuma gidiyor. Yazdıklarıma bir dış gözle bakma olanağı sağlıyorlar.

7- Bazı yazarlar gün içinde belirli bir saatlerini yazmaya ayırırken, diğerleri aniden gelen bir ilhamla hareket ederler. Peki sizin bir ilham kaynağınız var mı?

Belli bir mekânda, düzenli mesai saatleriyle çalışmak memuriyetten farksız geliyor bana. Bu da edebiyatı metalaştırıyor. Yazan kimse yazarlığı bir iş kolu olarak görmemeli.


8- Peki, ileride öykü kitabı yerine farklı türden bir kitap çıkarmayı düşünür müsünüz? Mesela roman veya şiir kitabı çıkarmak planlarınız arasında var mı?

Milenyum Çıkmazı’nın ardından bir roman yazma düşüncesindeyim ama henüz fikir aşamasında.

9– Eminiz ki Milenyum Çıkmazı ile ilgili şimdiden birçok geri dönüş almışsınızdır. Ailenizi ve arkadaş çevrenizi saymazsak, takipçilerinizden gelen ilk yorumlardan bahsedebilir misiniz?

Kitabın çıktığı nisan ayından bu yana birçok okuyucudan ve dergilerden olumlu dönüşler alıyorum, tabii bunlar teşvik edici.

10– Son olarak gelecek planlarınızdan birkaç ayrıntıyı bizimle paylaşabilir misiniz? Sizce hayatınız boyunca kitap yazmaya devam mı edersiniz yoksa farklı alanlara mı yönelirsiniz?
Sanat dallarının birbirleriyle sıkı bir münasebetleri oluyor, dolayısıyla sanatçılar da kendi sanat dalları haricinde birçok sanat dalıyla hemhal olabiliyorlar. Bu biraz tercih meselesi. Ben edebiyatın yanında gösteri sanatlarına ayrıca ilgi duyuyor ve bu konularda da eser vermeye gayret ediyorum ama edebiyatın yeri elbette bambaşka. Yazmaktan ve edebiyattan uzak kalabileceğimi pek sanmıyorum, yaptığım işlerde yazar kimliğimi muhafaza etmek benim için önemli.

Sorularımızı cevaplamaya zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ederiz. Tüm planlarınızı gerçekleştirmenizi diliyoruz!

Ben teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar diliyorum…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.