Çin’de hava kirliliği için alarm

Likya Yolu, masallarla tanıtılıyor

Bilgisayar bağımlılığı hastalık mıdır ?

Hindistan’da vergi affı

MERS virüsü nedir

Sağlık ve Yaşam 30 Nisan 2016

MERS virüsü nedir?

MERS: Middle East Respiratory Syndrome açılımına sahip bir virüstür.

Bu virüs özellikle Ortadoğu’da yaygın bir şekilde görülen bir virüstür. Bu virüs ilk olarak Suudi Arabistan’da tespiti yapılmış ve yıl olarak 2012 yılında tespit edilmiştir. Bu virüs bulaştığı kişilerde ağır akut solunum sistemi problemlerine yol açmış ve bu virüs nedeni ile birçok kişi ölmüştür.

Bu kişilerde ayrıca ateş, öksürük ve nefes darlığı gözlemlenmiştir. Hastalığa yakalanan kişilerin yarısından fazlası ölmüş ve diğer kalan kısımdaki insanlarda ölümün ucundan dönmüştür.

Bu mers virüsü SARS virüsünün bir türevi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu sars virüsü şiddetli akut solunum sendromu olarak bilinmekte ve tedavi şansı oldukça düşük olan bir hastalık virüsüdür.

Sars vakaları 2003 yılının şubat ayında Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da baş göstermeye başlamış ve Dünya üzerine yayılmaya başlamıştır. Virüs tespit edildikten sonraki 9 ay içerisinde tam 8273 kişiye bulaşmıştır ve bu bulaşan kişilerden 775 kişi hayatını kaybetmiştir.

2004 yılından bu yana bakıldığında ise bu virüs ile karşılaşılmamıştır. Son günlerin en sık duyulan virüsü ebolanın da bu virüsün başkalaşmış bir çeşidi olduğu düşünülmektedir.

Bu virüslerden korunmak için ellerimiz çok sık yıkamalı, ellerimiz ile buruna, göze ve ağıza çok fazla dokunulmamalı, hasta olan insanlar ile yakın temas kurulmamalıdır. Bu virüs için henüz daha bir aşı geliştirilmedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.