Uçak düşmeden önce duman alarmı vermiş

Öpüşmeyle bulaşan bu hastalık 10 yaşındaki çocuğun hayatına mal oldu

Nevşehir’de yeni antik kent bulundu

Tanıtım Filmi Nedir? Tanıtım Filmi Çekimi Nasıl Yapılır?

Maaşlarında 170 Liraya Varan Azalma Olacak

Sosyal Haber 31 Mart 2016

Nisandan İtibaren Memur Maaşlarında 170 Liraya Varan Azalma Olacak

Gelir Vergisi matrahının 2016 yılı için 12 bin 600 TL olarak belirlenmesi nedeniyle nisandan itibaren memurların büyük bir bölümü yüzde 20’lik vergi dilimine girecek.

Gelir Vergisi matrahının 2016 yılı için 12 bin 600 TL olarak belirlenmesi nedeniyle Nisan’dan itibaren memurların büyük bir bölümü yüzde 20’lik vergi dilimine girecek. Bu yüzden maaşlarında 170 liraya varan azalma olacak. Zammı alamadan eriyecek. Çalışanların maaşından gelirlerine göre vergi kesiliyor.

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI 70 TL DÜŞECEK

12 bin 600 liraya kadar olan gelirler için yüzde 15, 12 bin 600-30 bin lira arasındaki gelir için yüzde 20 Gelir Vergisi alınıyor. Bu nedenle Eylül’e kadar yasal bir düzenleme yapılmazsa asgari ücretli yüzde 20’lik vergi dilimine girecek ve maaşı 70 lira düşecek. Memurların maaşları ise Nisan itibarıyla yüzde 5’lik Temmuz zammını almadan azalacak. Diğer bir deyişle zam cebe girmeden uçacak.

EN AZ ALAN DA ETKİLENECEK

Mesleğe yeni başlayan, en düşük 2151 lira maaş alan memurların bile ödeyeceği Gelir Vergisi oranları da bu kapsamda Nisan ayından sonra yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkacak. Nisan’dan sonra milyonlarca memurun Mayıs maaşlarında yüzde 5 daha fazla Gelir Vergisi kesintisi olacak. Brüt 3 bin 200 TL maaş alan bir memurun maaşı Nisan’dan itibaren düşecek. Kesinti miktarı makam ve kıdeme göre 31 lira ile 170 lira arasında değişecek.

“YÜZDE 15’TE SABİTLENMELİ”

Hükümet ile Memur-Sen 2016 yılı zammı için yüzde 6 artı 5’te anlaşma sağlamıştı.

Gelir Vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle hem işçilerin hem de memurların daha yılın ilk aylarından itibaren bir üst kazanç dilimine geçtiklerine dikkat çeken Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Mehmet Bayraktar, “Memurların maaşlarına yansıtılan Gelir Vergisi yüzde 15 vergi diliminde sabitlenmeli. Bu şekilde memurların kayıpları en aza indirilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.