Egzama ile ilgili bunları bilin

Zika virüsü aşısı

Canlıların 3’te 2’sinin yok olabilceği öngörülüyor

Suriye sınırındaki bölge ele geçirildi

Likya Yolu, masallarla tanıtılıyor

Gezi & Seyahat 9 Mayıs 2016

Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan “Likya Yolu”, masallarla tanıtılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünya genelinde Likya Yolu’na, ilginin artırılması ve diğer yürüyüş yolları arasında gösterdiği farklılıklara dikkat çekilmesi amacıyla bugün başlayan ve 14 Mayıs’ta sona erecek “Likya Yolunda Masallar” (Tales on the Liycian Way) projesini hayata geçiriyor.

Proje kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Çin, Fransa, Finlandiya, İngiltere, İsviçre, İsveç, İspanya, İtalya, Sırbistan ve Yunanistan’dan 16 yabancı gazeteci ile seyahat üzerine blog yazanlar ve Instagram kullanıcıları, Likya Yolu’nu deneyimlemek üzere Türkiye’ye geldi.

Masal anlatıcısı Judith Liberman’ın mitoloji ve geleneksel halk masallarından oluşturduğu seçki, 5 günlük program boyunca konuklara, yolda verilecek hikaye molalarında anlatılıyor.

Bu hikayelerle, Türkiye’nin tanıtımına ait videolar içeren “Turkey.Home” sosyal medya kanalları için de kısa videolar oluşturulacak. Videolar, “#TalesOnTheLycianWay #AnatolianTales” etiketleri ile sosyal medya üzerinden takipçilere ulaştırılacak.

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası yaklaşık 500 kilometre…

Antik Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası listesinde yer alıyor.

Bölgedeki site devletlerinin arasındaki geçişi sağlamak için kurulan Likya Yolu, 19 antik kenti birbirine bağlıyor.

Günümüzde bu 19 antik kentten geriye pek fazla bir şey kalmamış olsa da metrelerce uzunlukta sütunlar, kaya ve lahit mezarları ile antik tiyatrolar gezginleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

Likyalılar’ın, MÖ 3. binyılın ikinci yarısında Anadolu’ya gelen ve 2’nci binyıl boyunca Güney Anadolu bölgesinde yaşamış ve Anadolu’nun en eski Hint-Avrupa kökenli halkı olan Luviler’in dağılmasından sonra bir kısmının devamı olduğu söylenir. Luvi dilinin Hititçe’yle yakınlığı ve Luviler’in de Hititliler’le akraba olduğu göz önünde bulundurulursa Likçe’nin de Hititçe’ye olan bağlantısı anlaşılır. Hitit dilinde Likya’nın adı Lukka’dır.

“Işık Ülkesi” anlamına gelen Likya, Milattan Sonra (MS)  2. ve 3. yüzyıllarda yaşadığı büyük depremlerin ve MS 6. ve 8. yüzyılları arasında yaklaşık 200 yıl süren veba salgınının ardından bir daha kendisini toparlayamayarak tarihin derinliklerinde kaybolulup gitti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.