Nobel Edebiyat Ödülü

Kahvaltılık soslar internette daha lezzetli !

Çin’de tek çocuk politikası sona eriyor

Paskalya Bayramı

Laboratuarda genetiği değiştirilmiş köpek klonlandı

Hayvanlar, Sosyal Meydan 17 Temmuz 2017

Çin başkenti Pekin’de bulunan SinoGene şirketi, özel olarak yetiştirilen Pingo (elma) cinsi bir köpeği klonladı.

Klonlama yöntemiyle dünyaya gelen 3 köpek yavrusu, yüzde 99,9 oranla birbirilerine benziyor.

Genleri değiştirilmiş köpeklerin dış görünüm ve davranış şekli olarak diğer yavru köpeklerden farklı olmadığı anlaşıldı.

Köpeklerin üçü de, ziyaret için gelenlere doğru koşarak kendilerini sevdirdi.

Çinli yetkililer, bir deney çerçevesinde 10 köpek üretmeye çalıştıklarını, ancak sadece 2 köpeğin genetiğinin değiştirilebildiğini, bazen de yapılan denemelerin bilinmeyen sebeplerle başarısızlıkla sonuçlanabildiğini anlattı.

Yetkililer, klon köpeklerin üreme güçlerini koruduklarını ve 10 aylık olduklarında çiftleşmeye başlayabildiklerini, planlanan gen değişikliklerinin bir sonraki nesle taşındıklarını belirtti.

Çinli bilimciler, genetiği değiştirme teknolojilerinin tıp biliminin gelişmesi bakımından büyük önem taşıdığını, bu teknolojilerin sayesinde çeşitli ödemlerin ve genetik hastalıkların tedavi edilebildiğini ifade etti.

SinoGene Genel Müdürü Mi Dzidun, “Hayvan modellerinde ilaçların güvenli olup olmadıkları ve gösterdikleri etkiler araştırılabiliyor. Daha önce bu tür deneylerde çok az sayıda köpek kullanılırdı, zira köpeklerin genlerini değiştirme süreci oldukça karmaşık. Bu araştırmaları, köpeklerde ve insanlarda hastalıklarının benzer şekilde geliştikleri ve iki türün genlerinin de benzerlik gösterdiği için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şirket çalışanlarının köpeklerin üzerinde ateroskleroz, otizm, kas distrofisi ve diyabet gibi hastalıkları denedikleri, bu deneyler sayesinde hastalıkların ortaya çıkma risklerinin, belirti sıklıklarının, önleme ve tedavi yöntemlerinin araştırılabildiği kaydedildi.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

halil okur 2 Ağustos 2017

Yakın zamanda gerçekle gerçek dışı(yani klonlanmışı) ayırt etmemiz çok zor olacak…

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.