Bodrumun en ünlü yeri ve oteli

Mutfak ve kasaplık ekipmanları

Bu havayollarında yasak

Lathyrus Belinensis

Kut’ül Amare Zaferi

Sosyal Haber 30 Nisan 2016

Kut’ül Amare Zaferi

Osmanlı kuvvetleriyle İngiliz ve müttefiklerinin kuvvetleri arasında 100 yıl önce I. Dünya Savaşı’nın temel muharebelerinden biri olan  Kut’ül Amare Zaferi için dün İstanbul’da görkemli bir anma programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen  anma programında verilen mesaj ve ortaya konulan oyun, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, bazı bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, Irak’tan gelen bazı aşiret liderleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Anma programında, 38 mehteran ve 72 oyuncunun sahne aldığı, “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi” büyük beğeni gördü

Gösterimde (şu anda Irak sınırında bir kasaba olan) Kut’ül Amare’de sergilenen kahramanlıklar anlatılırken, İngilizlerin, esir alınan askerlerin serbest bırakılması için Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e önerdiği rüşvet teklifi ve padişahın verdiği cevap büyük alkış aldı.

II. Abdülhamid’in temsil edildiği sahnede sultanın, “Verilecek tek karış toprağım yok. Toprak benim değil, milletimindir” sözü dakikalarca alkışlandı.

Dramatik gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut Valisi Malik Halef ve Kültür ve Turizm Bakanı Ünal oyuncularla birlikte sahneye çıktı.

Zaferi kazanan 6. Ordu’nun sancağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi. Cumhurbaşkanı sancağı öpüp alnına koyduktan sonra “Çok başarılı bir gösterimdi” diyerek oyunculara teşekkür etti.

Daha sonra Kut Valisi Halef, Kut’ül Amare’ye ilişkin kısa değerlendirmede bulundu ve şehit kanıyla sulanmış Kut toprağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, konuşmada şunları söyledi:

“Dünyada 200 milyonun üzerinde bir varlığa sahip Türkçe konuşan toplumlar denince de akla önce bizim milletimiz gelir. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının gerisindeki büyük mücadeleyi ve fedakarlıkları çok iyi görmek, çok iyi değerlendirmek ve idrak etmek mecburiyetindeyiz. Tüm cepheleriyle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı milletimizin kıyamıdır. Yani ayağa kalkışı, şahlanışıdır. Tarih kitaplarında bizim milletimiz için ne denir? Asker millet veya ordu millet ifadesi kullanılır. Çünkü biz gerektiğinde tüm fertleriyle inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaşabilen, bunu göze alabilen bir milletiz. Yani bizim ordumuz sadece muvazzaf değildir. Ayrıca bizim bir de mobil ordumuz vardır. O da milletin ta kendisidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut’ül Amare zaferinin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında da, Türk Milleti’nin, gerektiğinde inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaştığını ve Malazgirt’ten başlayarak Çanakkale’ye kadar birçok kahramanlık destanına imza attığını belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Kut-ül Amare Zaferi’nin Türk milletinin hayatına kastedenlere karşı en esaslı başkaldırılardan biri olduğunu söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.