Sezonun ilk gemileri gelmeye başladı

İsrael Kristal 112 yaşında

Duyu Market çocuklarınızın hayatını değiştiriyor

Türk-Japon Üniversitesi

Kral Kızı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı

Gezi & Seyahat 1 Haziran 2018

Kral Kızı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde, halk arasında “Kral Kızı” olarak bilinen, “Basilica Therma” adlı tarihi Roma hamamı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü  (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Roma hamamının, Valilik tarafından 2010 yılında yapılan çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarıldığı ve UNESCO’ya dahil edilmesi için Vali Kemal Yurtnaç’ın,2017 yılı girişimde olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yurtnaç, Yozgat’ın ve Türkiye’nin en önemli kültürel varlıklarından tarihi Roma hamamını en iyi şekilde tanıtmak için yoğun çaba harcadıklarını ifade etti.

Yozgat’ta göreve başladıklarında yaptıkları ilk işlerden birisinin, Roma hamamını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak olduğunu anlatan Yurtnaç, şunları kaydetti:

“2010 yılında, İl Özel İdaresi katkılarıyla Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında yarı olimpik havuz ve birçok kalıntı ortaya çıkarılmış ama tanıtımı için fazla çaba harcanmamış. Dünya üzerinde sadece iki yerde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıldır termal sıcak suyu akan bu tarihin tanıtımı için girişimlerde bulunduk. Katıldığımız ulusal ve uluslararası turizm fuarlarında ana konseptimiz, Roma hamamı oldu. Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinesinde oluşturulan ekiple UNESCO başvurusu için teknik çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıldan beri yaptığımız koordineli çalışmalar meyvesini verdi ve Sarıkaya Roma Hamamı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.