Hamilelikte çatlaklar oluşur, peki ona ne iyi gelir ?

H7N9 kuş gribi virüsüne rastlandı

İnternetten gerçek paraları Anadolu farm ile kazan

Paskalya Bayramı

Kısaca diyet ve perhiz arasındaki fark nedir

Sağlık ve Yaşam 1 Nisan 2016

Kısaca diyet ve perhiz arasındaki fark nedir

Diyet ve perhiz sık sık birbirine karıştırılan iki kavram olmakla beraber gerçekte tamamen birbirinden farklı anlamlara gelir.

Diyet nedir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan kilo problemi kaliteli yaşam standartını iyice düşürmektedir. Bu durum kişilerin sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulma yöntemlerini araştırmaya iter. Herhangi bir sağlık problemi olmadan yalnızca kilo vermek amacıyla girilen yola diyet denir. Kısaca diyet sağlıklı insanların ideal kiloya ulaşmak için kullandıkları bir kilo verme yoludur.

Kişiler diyet yaparak hem kilo problemlerini halletmekte hem de bedenlerini daha güçlü ve dinç hissetmektedirler. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken diyeti bir diyetisyen kontrolünde sürdürmektir. Aksi takdirden fazla kilolardan kurtulmak için girilen bu süreç ciddi sağlık sorunlarının nedeni olabilir.

Perhiz nedir ?

Aşırı kilo birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Tansiyon, şeker, damar tıkanıklıkları, kalp hastalıkları bunlardan sadece bazılarıdır. Bu durumun yanı sıra aynı rahatsızlıklar çok zayıf insanlarda da karşımıza çıkmaktadır.

İşte böyle sağlık problemlerine sahip kişilerin beslenme alışkanlıklarını belli bir düzene sokmalarına perhiz denir. Perhiz yaşanan sağlık problemine göre farklılık gösterir. Kimi hastalara yasak olan yiyecekler başka bir hastaya serbest olabilir.

Kısaca diyet ve perhiz arasındaki fark nedir sorusuna diyet sağlıklı insanların kilo vermek amacıyla yapmış oldukları bir spor ve beslenme düzeni, perhiz ise hata kişilerin vücutlarındaki değerleri dengelemek için yaptıkları yiyecek kısıtlaması olarak cevap verebiliriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.