Bana ne ben sadece pandayım

‘Katil robot’ uyarısı

Arjantin’de, limon üretimindeki düşüş

10 Pictures Their Mothers Won’t Like

Kırgızistan Göçebe oyunları

Sosyal Haber 10 Eylül 2016

8 Eylül 2016 tarihinde Çolpon-Ata, Isık-Göl bölgesinde yeni kurulmuş hipodromda dünyaya yansıtılmış İkinci Dünya Göçebe Oyunları’nın kapanış töreni düzenlendi.

Yabancı ve yerel yıldızların katıldığı konserden sonra, Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Zheenbekov İkinci Dünya Göçebe Oyunları’nın kapanışını ilan etti.

Başbakan Sooronbay Zheenbekov İkinci Dünya Göçebe Oyunları göçebe uygarlığının sadece spor faaliyetlerini değil, kültürünü de korumayı ve geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Başbakana göre, İkinci Dünya Göçebe Oyunları, dünya halklarının kendi ülkelerinin oyunlarını, geleneklerini ve kültürünü göstermenin küresel alanına dönecek.

Zheenbekov “Dünya Göçebe Oyunları, mecazi anlamda, göçebelerin geçmiş, şimdiki ve gelecek için eşsiz bir buluşma yeri olacak.” dedi.

Başbakan, bu oyunların ataların anısına sadece bir haraç değil, halklar arasında karşılıklı anlayışı, küresel işbirliğinin gelişmesi ve dünyada barış ve istikrarın güçlendirilmesi için amaçlanan bir adımdır diye kaydetti.

3-8 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan ülkesinin incisi sayılan Isık-Göl kenarında sporun 26 çeşidinden oluşan yarışmalar gerçekleşti. Yarışmaya dünyanın 62 ülkesinden sporcular katıldı. Yarışmalar Çolpon-Ata’daki hipodromda, Kırçın yaylasında, “Avrora” sanatoryumda ve Beden Eğitim ve Sağlık Merkezlerinde düzenlendi. Oyunda 387 madalya oynatıldı.

Sonuçta, 79 madalya (25 altın, 25 gümüş ve 29 bronz) kazanarak birinciliği Kırgızistan elde etti. İkinci sırada 24 madalya (15; 3; 6) kazanan Türkmenistan ve üçüncülüğü komşu ülke Kazakistan 38 madalyası ile (12; 12; 13) kazandı. Türkiye 1 altın madalyayı At Sırtında Cirit oyununda kazanarak 10 sırada yer aldı.

Oyunu çeşitli ülkelerin 500’den fazla gazetecileri yansıttı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.