Adıyaman’da 1600 yıllık mozaik bulundu

Görüntülü dedektör

Peynir Altı Suyu Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Mutfak ve kasaplık ekipmanları

Kelliğin Oluşumu, Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Sağlık ve Yaşam 15 Ocak 2017

Kellik, birçok erkeğin deyim yerindeyse ‘korkulu rüyası’ haline gelmiş bir deri sorunudur. Saç dökülmesini önlemek zamanında ve doğru tedavi ile mümkündür. Bu yazımızda sizlerle kelliğin oluşumunu, nedenlerini, tedavi yöntemlerini ve kellikle alakalı toplumda bilenen yanlışları ele alacağız.

Kelliğin Oluşum Süreci

Kellik; nadir olarak kadınlarda oluşan bir saç derisi problemi olsa da, erkeklerde daha yaygın bir sorundur. 20-40 yaş arası her 4 erkekten 1’inde, zamanla saçlar seyrelmeye ve dökülmeye başlar. Erkeklerde en yaygın görülen kellik sorunu, genetik saç dökülme tipi ile başlar. Bu saç dökülme tipinde önce erkekte saçın şakak bölümleri olarak bilinen alanı dökülmeye başlar. Öncelikli saçlar seyrelir ve zamanla gözle görülür şekilde dökülür. Daha sonra saçın tepe bölgesi dökülür ve nihayetinde yaşınızın ilerlemesiyle bölgesel saç dökülmesinden, tam kellik sürecine geçiş yaparsınız.

Kelliğin Başlıca Nedenleri

Saç dökülmesi yani kellik sorunu yaşayan erkekler toplumda kendilerini eksik hissederler. Bu eksiklik kişiyi sosyal ve psikolojik yönden baskı altına alır. Girdiğiniz sosyal ortamlarda çekingen, içine kapanık bir görüntüye bürünürsünüz. Bu durum da kişiyi psikolojik yönden telafisi olmayan ruhsal çöküntülere sokabilir.

Erkeklerde saç miktarı testosteron ile doğru orantılıdır. Bu hormon erkeğe %90 oranında annenin genlerinden geçer. Bu sebepledir ki halk arasında inanılan ‘baba kel ise, oğul da kel olur’ inancı yanlıştır. Saç dökülme sorunu yaşayan erkekte, dayının saç durumu babanın saç durumundan daha fazla önem arz eder. Kelliğin genetik olmasının dışında birçok sebebi vardır. Bunların başında ‘stres’ gelmektedir. Saçlarınız stres sonucunda dökülmeye başladığı vakit, kaybedilen saçları tekrar yerine getirmeniz saç ekimi dışında olanaksızdır. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durmaya çalışmalısınız. Kelliğin diğer sebepleri arasında; ‘hormonsal bozukluklar, yanlış kullanılan kozmetik ürünler, geçirilen ateşli hastalıklar, troid ve anemi hastalığı, vücutta demir, çinko ve protein eksikliği, A vitamini fazlalığı’ gösterilebilir.

Bunların dışında saç bakımı ve saç kesimi de önemlidir. Saç kesiminden saçımı kısa kestirirsem daha az dökülür sonucu çıkarmak yanlıştır. Bu düşünce halk arasında artık gelenekselleşmiş, yanlış bir inanıştan ibarettir. Erkeklerde saç dökülmesinin saçı çok kısa kestirmekle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Kellik Sorununun Kesin Tedavi Yöntemi Var mı?

Kellik sorununda doğru ve kalıcı tedaviye başlamadan önce, ilk bilinmesi gereken saç dökülmesinin nedenidir.  Bunun yolu da bir cildiye uzmanına görünmekten geçer. Cildiye uzmanı, sizi saç dökülmenizin sebebine göre doğru yerlere yönlendirecektir. Ülkemizde televizyonlardan aşina olacağınız üzere, saç çıkaran ilaçlar şeklinde piyasada birçok ilaç reklamı yapılmaktadır. Kesin bir gerçek var ki; piyasada henüz dökülen saçın yerine, yeni saç çıkaran ilaç yoktur.

Artık kellik sorunu ile karşı karşıyasınız ve bu durumda tek bir çıkar yolunuz kalıyor, o da saç ekimi. Günümüzde saç ekimi ciddi paraların döndüğü bir sektör haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca ülkemizde güvenilir saç ekimi yapan kurumların dışında, sektörde kendini saç ekimi uzmanı olarak tanıtan kötü niyetli kişilerde var. Saç ekimi kişiye acı veren, kanamalı cerrahi bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden saç ekimi yaptıracağınız kurumda ilk dikkat etmeniz gerekenler fiyattan ziyade; cerrahi ortamın stabilliği ve tedaviyi yapacak cerrahın güvenilir, işinin ehli, daha önce bu konuda başarı sağlamış olması olmalıdır.

Son Olarak Tedavide İzlenilecek Yol

Saç ekiminde büyük iller İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya tercih edilmelidir. Türkiye genelinde saç ekimi sektöründe İstanbul, en çok kurumu bulundurmakta başı çekmektedir. Haliyle birçok vatandaşımız İstanbul’u tercih etmektedir. Saç ekim fiyatları, saç ekimi uygulanacak alanın büyüklüğüne ve kurumun kalitesine göre farklılık gösterir. Bizim size tavsiyemiz en uygun fiyata saç ektireyim diye yola çıkmamanızdır. 1 seansta tedaviyi bitirmek yerine düşük fiyata saç ekimi peşine düşerseniz; tedaviniz 2. 3. seansa uzar ve bunlarda size ek maliyet olarak yansır. Saç ekimi kişiye acı çektiren, zahmetli bir süreçtir. Bu yüzden ilk önce piyasada ki ortalama fiyatları araştırmalı ve bütçenize göre kendi fiyatınızı belirlemelisiniz. Bu fiyat ortalamanın üzerinde olmalıdır. Son olarak; iyi bir fiyata ve 1 seansta bitecek şekilde tedaviye başlanmalıdır. Sağlıklı günler dileriz, esen kalın.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Emine Zaman 16 Ağustos 2017

Kim ne derse desin kellikte en büyük etken genetik. Genlerinizde kellik varsa maalesef bu süreci durduramıyorsunuz. Makalede verilen bilgiler de ayrıca bilimsel gerçeklikte, teşekkürler.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.