Bugün 30 Ağustos…

Kirpik perması nasıl yapılır?

2016 Nobel Fizik Ödülü

Avrupa Birliği ile müzakere

Kanser artık sesle teşhis edilebilecek….

Sağlık ve Yaşam 2 Kasım 2016

Kanser artık sesle teşhis edilebilecek….

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Dr. Burçin Ünlü ve ekibi, özellikle kanserli doku ve hücrelerin tanısında ve erken teşhisinde önemli gelişmelere imza attı.

Ünlü ve Esra Aytaç, Aytaç Demirkıran ve Nazire Uluç adlı doktora öğrencilerinden oluşan ekibi, ışıkla sesin birleştiği “Foto-Akustik” mikroskop geliştirdi.

Tamamen yerli mikroskop sayesinde kanser, şeker, eklem ve kas hastalıklarının erken tanısı sesle sağlanabilecek.

Doç. Burçin Ünlü, lazer ile sıcaklığı artırarak dokuda ses dalgaları oluşmasını sağladıklarını, bir başka deyişle ışığı sese dönüştürdüklerini belirterek,

” Işığı dokuya gönderdiğinizde ışık dokuda düz bir çizgi halinde gidemiyor ve dağılıyor. Ancak ses dalgası doku üzerinde daha uzun mesafeler kat edebiliyor. Bu nedenle sesi kullanmak mikroskopta daha derinlikli sonuçlar almamızı sağlıyor. Ayrıca herhangi bir boyama veya işaretlemeye de gerek kalmıyor. Türkiye’de bu alanda çalışan tek ve öncü grup olarak dünyada kimsenin kullanmadığı özel lazerler kullanıyoruz.” dedi.

Bu çalışmada biyolojik dokulara yani normal veya kanserli hücrelere dokunduklarını, çimdik attıklarını ve bir anlamda bu dokulara çığlık attırdıklarını ifade eden Ünlü,

” İnsan kulağı normal sesleri frekans olarak duyabilir ancak dokuların ve hücrelerin sesini duymanız imkânsızdır. Biz dokunun sesini duyabilmek için özel bir mikroskop geliştirdik. Geliştirdiğimiz mikroskopta kısa atımlarla enerji gönderen bir lazer var. Lazeri gönderdiğimiz doku, lazer etkisiyle oluşan ani sıcaklık artışı nedeniyle genişliyor ve işte tam bu anda bir ses dalgası oluşuyor. Oluşan bu ses dalgası ile biz kanserli hücre ile kanserli olmayan hücrenin sesini duymak ve ikisini birbirinden ayırt etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Burçin Ünlü ve ekibi ayrıca, radyoterapi esnasında X ışınları yerine sağlıklı hücrelerin daha az zarar görmesi için protonları kullanan yeni bir kanser tedavi yönteminin etkinliğinin arttırılması üzerine de çalışıyor.

Radyoterapi tedavisinde bugüne dek kullanılmaya devam eden X ışınları yerine kanserli hücrelere proton gönderilmesini ve diğer sağlıklı hücrelerin zarar görmemesini sağlayan bu yöntem dünyada 50 civarında merkezde uygulanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.