UEFA Avrupa Ligi

Google’ın Ürettiği Sürücüsüz Otomobil Kaza Yaptı

Euro 2016 heyecanı

Anvato satıldı

İstanbul, İzmir, Ankara’ da kadın sığınma evleri

Sosyal Meydan 8 Mart 2016

İstanbul, İzmir, Ankara’ da kadın sığınma evleri

KADIN SIĞINMA EVLERİNİN VARLIĞINDAN HABERİNİZ VAR MI?

Dünyada ve Türkiye’de birçok kadın şiddet görmektedir. Eşleri ile problem yaşayan kadınların gidebilecekleri bir yerleri yok gibi düşünülmektedir. Oysa mağdur kadınlarımız özel olarak kurulmuş kadın sığınma evleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin büyük şehirlerinde İstanbul, İzmir, Ankara’ da kadın sığınma evleri bulunmaktadır.

Bunun yanında diğer şehirlerde de birçok kadın sığınma evi vardır. Bu sığınma evlerinin bazıları devlet tarafından kurulmuş ve devlet tarafından finanse edilmektedir.

Sığınma evine gitmek isteyen kadınların yapması gerekenler; Öncelikle en yakın emniyet karakoluna gidip sığınma talebinde bulunulması gerekmektedir. Sığınma talebinde bulunulabilmesi için eşinizden şikâyetçi olma zorunluluğu yoktur.

Özellikle bu kısım kadınlar tarafından yanlış anlaşılmakta ve kadınlar korktukları için sığınma evi talebinde bulunamamaktadırlar.

Eşinizi şikâyet etmek zorunda değilsiniz. Sizinde güvenli bir alanda, şiddet olmadan yaşama hakkınız var.

Eğer karakola gitmeden direkt olarak sığınma evine gitmeyi tercih ediyorsanız o zaman mesai saatleri içerisinde yaşadığınız il içerisinde ki sosyal hizmetler il müdürlüğüne yahut diğer ilgili kuruluşlara gidip şikâyetlerinizi ve derdinizi anlatarak sığınma talebinde bulunabilirsiniz.

Her iki seçenekte hem özel vakıf sığınma evleri hem de belediye sığınma evleri için geçerlidir. Belediye sığınma evleri için aile danışma merkezlerine ya da halkla ilişkiler müdürlüğünün ilgili departmanına yasal olarak başvurabilirsiniz. Şiddet, sizin kaderiniz değil. Sığınma evleri ise sizin için bir ilk adım!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.