Hindistan sineması ile buluştu

Japonya’ya da sıçradı

Cesaret Yönetimi Eğitimi

Elie Weisel vefat etti

İş hayatı, depresyon ve panik atak-panik bozukluk

Röportaj: İş hayatı, depresyon ve panik atak-panik bozukluk.

Stresli iş hayatının psikolojimiz üzerindeki etkileri nelerdir ve neler yapabiliriz? Antalya Psikiyatrist, Psikoterapist ve Cinsel Terapist Dr. Volkan Yüksel ile konuştuk.

Stresli iş hayatında ne gibi psikolojik rahatsızlıklar görülür?

Bu konuda depresyon, panik atak ve panik bozukluk toplumumuzda en sık görülen psikiyatrik hastalıklardır. En sık görülmesine rağmen en az bilinen, sıklıkla da yanlış kullanılan kavramlardır. Bu sebeple öncelikle bunların tanımlarından başlayalım.

Depresyon en 15 gün kadar süren, keyifsizliğin, mutsuzluğun, hayattan zevk almamanın yoğun olarak yaşandığı, uyku ve iştahta düzensizliklerin olduğu, kişinin kendisini değersiz hissettiği, pişmanlıkların yoğun şekilde yaşandığı, geleceğe umutsuzlukla-karamsarlıkla bakıldığı, ağır durumlarda intihar düşüncelerinin ve ne yazık ki bazen intihar girişimlerinin olduğu ciddi bir psikiyatrik hastalıktır.

Panik atak ise, genelde aniden ve beklenmedik anlarda gelen ve tekrarlayan ataklardır. Kişide terleme, titreme, baş dönmesi, hissizlik, uyuşukluk gibi belirtiler, kalp krizi geçireceği korkusu, delireceği korkusu, kontrolü kaybedeceği korkusu, öleceği korkusu gibi belirtiler gösterir. Bulantı hissi ve bazen kusmalar görülebilir.

Panik bozuklukta ise bu panik ataklar yaşanır. Buna ek olarak kişi atak geçirmese bile ya atak geçirirsem korkusu-kaygısı yaşamaktadır. Bu kaygı ve korkular sebebiyle hayatında ciddi bazı değişiklikler yapar. Mesela dışarı yalnız çıkmaz, evde yalnız kalmak istemez, kendisini sıkacağını düşündüğü kalabalık-havasız ortamlara bulunmak istemez. Bu hastalar aklımı kaybedeceğim, öleceğim, delireceğim gibi kaygılar sebebiyle sık sık doktora, hastaneye, acil servise başvururlar.

Bu rahatsızlıkların iş hayatıyla ilişkisi nasıl?

Bu hastalıklar özellikle rekabetin, iş temposunun yoğun olduğu, hatanın kabul edilmediği, başarı beklentisinin yüksek olduğu ve mükemmeliyetçiliğin yoğun olarak yaşandığı işlerde çalışan kişilerde daha sık görülüyor.

Bu tür işlerde çalışan herkes bu tür rahatsızlıkları yaşıyor mu?

Özellikle şu kişilik yapısındaki çalışanlarda ve yöneticilerde çok sık rastlıyoruz: İşkoliklerde, mükemmeliyetçi yapıdaki insanlarda, aşırı ayrıntıcı-unutamayan insanlarda, her şeyin en iyisini bildiğini inanan insanlarda ve bunların tam aksine kendinde güven eksikliği yaşayan bireylerde.

Peki bu rahatsızlıklar insanların hayatlarını nasıl etkiliyor ve ne yapılmalı?

Bu hastalıkları ve belirtilerini iyi tanımamız lazım. Bu belirtileri yaşıyorsak veya çevremizdekiler bu belirtileri yaşadığımızı gözlemliyorlarsa dikkatli olmalıyız. Eğer sorunları çözemiyorsak ve bu şikayetleri aşamıyorsak da bir psikolojik yardım almalıyız.

Çünkü depresyon, panik atak ve panik bozukluk tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilirler. Sosyal hayatımız, ilişkilerimiz, aile ve mesleki yaşantımız, motivasyonumuz, cinsel hayatımız, kısaca her şey bundan etkilenebilir.

Antalya Psikoloji  web sitesinde Antalya Psikiyatri ile ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.