Oyunlar Oyna

Turkuaz kart nedir ?

Erdoğan-Merkel görüşmesi…

Hediyelik Sabun Yapımı

İrma, fırtınaya dönüşüyor

Sosyal Haber 11 Eylül 2017

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Florida eyaletinde etkili olan Irma kasırgasının şiddetli tropik fırtınaya dönüşmesi bekleniyor.

Eyaletin güney kıyılarını dün (Pazar) saatte 210 kilometre hızla 4’üncü kategoride vuran Irma kasırgasının şiddeti, kuzeybatıya doğru ilerledikçe önce 3’üncü, sonra 2’nci kategoriye düştü.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada, şiddeti azalsa da hala tehlike arz eden Irma’nın saatte 160 kilometre hızla Florida’nın kuzeybatısında yer alan 3 milyon nüfuslu Tampa’ya doğru ilerlediği belirtildi.

Açıklamada, kasırganın Florida’nın kuzeyinde ve Georgia’nın güneyinde tropikal fırtınaya dönüşmesinin beklendiği de ifade edildi.

Geçtiği yerlerlerde büyük hasara, su baskını ve sele yol açan kasırga nedeniyle yaklaşık 4 milyon ev ve iş yerinin elektriği kesildi. Elektrik kesintileri dolayısıyla eyalette sabaha kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kasırga, ağaçların devrilmesine ve evlerin çatılarının uçmasına neden oldu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle Miami’de iki, Fort Lauderdale’de ise bir vinç devrildi. Kasırga nedeniyle eyalette hafta sonu yaklaşık 9 bin uçuş da iptal edildi.

Bu arada, Irma kasırgasından zarar gören Uluslararası Miami Havalimanı’nın bugün de kapalı kalacağı bildirildi.

Yetkililer, Irma kasırgası nedeniyle üç kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Kasırga, ABD’ye ulaşmadan önce Karayipler’de 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Irma kasırgasının ülke tarihin en büyük tahliyesine yol açtığı açıklanmış, Florida eyaletinde nüfusun yaklaşık üçte biri (6,5 milyon kişi) için zorunlu tahliye kararı alınmıştı. Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde de kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edilmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.