WhatsApp yasaklandı

Accordioncam Hizmette Kalite ve Güvenin Adresi

Kurum çalışanlarında ilk izlenimi

Nokia’dan Yep Yeni Telefon !

İletişim teknikleri

Eğitim 16 Mayıs 2016

İletişim teknikleri 

İLETİŞİM TEKNİKLERİNİN KURUM VERİMLİLİĞİNE ETKİSİ

İletişim bir kaynaktan bir araçla bilgi haber düşünce durum duygu veya kültürün bir başka insan veya insan topluluklarına aktarılmasıdır. İletişimin amacı ise; kısaca anlatmak gerekirse sorunlarımızı çözmek gereksinimlerimizi karşılamaktır. Etkili iletişim nasıl kurulur ve hangi davranışlarımız etkili iletişim olarak nasıl tanımlanabilir bunun da üzerinde durmakta yarar vardır.

Etkili iletişim için öncelikle insanın kendisini tanıması kendini doğru şekilde ifade edebilmesi karşısındakini etkili ve ilgili dinlemek gerekir. Özellikle de kurum verimliliği için iletişim teknikleri ayrı bir önem taşımaktadır. Empati kurabilmek hoşgörülü ve ön yargısız olmak aynı zamanda eleştirilere açık olmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda iyi bir dinleyici de olmak oldukça önemlidir. İyi bir dinleyici olmak  etkili iletişim kurabilmenin en önemli ve etkili yoludur.

Dikkatinizi karşıdaki kişiye verin konuşmacıyı sözünü kesmeden onu ciddiye alarak dinleyin ve göz teması kurmayı da ihmal etmeyiniz. Ayrıca; yargılamadan dinleyin ve son sözü söylemek için çaba sarf etmeyin. Karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın ve onu dinlerken başka bir işle kesinlikle meşgul olmayınız. Görüldüğü üzere iletişim teknikleri ve davranış biçimlerinin kurum verimliliğine yansıtılması iş disiplini ve kurum çalışanları arasındaki alt üst ilişkisi bakımından oldukça önemlidir. İyi bir iletişim kurulduğunda çalışanlar arasında güzel bir diyalog kurulmuş olacak ve insanlar daha etkili ve verimli olarak memnuniyetle görevlerini yerine getirecektir.

İletişim tekniklerinin kurum verimliliğine yansıtılması; kurumdaki alt üst ilişkisinin düzenlenmesi ve çalışanlar arasında iyi bir diyalogun olması bakımından oldukça önemli olmakla birlikte kurumun faaliyetlerinin daha etkili ve sorunsuz bir şekilde işlemesi bakımından da oldukça önemlidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.