Jakuzi; farklı bir banyo aracıdır

ABD’de 45’inci başkanı Donald Trump oldu

Yüz hatları nasıl ortaya çıkar

How Safe Are Your Drugs?

İguanam var, nasıl beslerim

Hayvanlar 5 Mart 2016

İGUANA NASIL BESLENİR VE NASIL BAKILIR

İguana bakımı oldukça zor bir hayvandır. Ayrıca oldukça da masraflıdır.

Bu nedenle çocukların beslemesi adına uygun değildir. Vakti olan sabırlı ve yeterli maddi imkana sahip yetişkin bireyler tarafından beslenebilir. İyi bakıldığı takdirde ömürleri 15-20 sene civarındadır.

İguana Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Petshoplarda satılan akvaryumlar iguananın bakımı için yeterli değildir. En büyük akvaryumlar dahi yeterli gelmeyecektir. İguanalar yaklaşık iki sene içinde gelişimlerini tamamlarlar. Yaklaşık 150-200 cm boyutlarına gelecektir.

Kafes seçiminizi öncelikle bu kriterleri düşünerek yapmalısınız. Ayrıca İguanalar için güneş ışığı hayati önem taşır. Evinizin camından giren güneş mutluluğunu sağlasada besin sindirimi ve D vitamini ihtiyacını karşılaması adına yeterli değildir.

Bu nedenle özel olarak satılan ampullerden almanız gerekir.

İGUANA NASIL BESLENİR VE NASIL BAKILIr 2

İguanalar soğuk kanlı canlılardır.

İnsanlar gibi kendi vücut ısılarını ayarlayamazlar. Bu nedenle ısı lambası almalısınız. Ancak kendisini yakmaması için erişemeyeceği şekilde yerleştirmelisiniz. Minimum 26 derece sıcaklığı sağlamanız gerekmektedir.

Gündüzleri ısı 30 ile 35 derece arasında olmalıyken geceleri ise 23 derecenin altına düşmemelidir.

Üşüdüğü veya sıcakladığında ortamda rahat hareket edebileceği kafesler seçmelisiniz. Ancak ortamdaki ısı farkı arasında çok farklar olmamalıdır.

Aynı anda tek kafeste birden çok iguana beslemeniz iyi değildir. İguanalar doğada sadece çiftleşmek için bir araya gelirler. Bu şekilde sadece mutsuz olacak ve saldırganlaşacaklardır. Ayrıca ağız çürümesi hastalığına yakalanıp ölebilirler.

İguana Nasıl Ve Ne İle Beslenmelidir?

İguanalar otoburdur. Ancak marul ile besleme yetersizdir. Bezelye veya kabak gibi sebzelerle besleyebilirsiniz. Ayrıca petshoplarda satılan iguana için özel yemleri de kullanabilirsiniz.

Kesinlikle kedi veya köpek maması vermeyin.

Kafesin içinde mutlaka iguananın sığamayacağı kaplarda birden fazla temiz ve soğuk su bulundurun.

Bunun nedeni iguanaların suya tuvaletlerini yapmayı sevmesidir. Suyu kirletebileceklerini düşünerek birden fazla kap koymalısınız. İguana bakımı oldukça zahmetlidir ancak oldukça uzun ömürlülerdir. İyi düşünerek iguana beslemeye karar vermeyi unutmamalısınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.