Bu uygulama kansızlığı tespit eder

Sosyal medyada beğeni sayısı bir milyarı geçti

Türkiye – İzlanda maçı

Bayram tatili kaç gün ?

Her dondurma, ‘Maraş dondurması’ diye satılamayacak.

Kadınlar, Sosyal Meydan 29 Mayıs 2018

Her dondurma, ‘Maraş dondurması’ diye satılamayacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMSTO), Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak şehrin en önemli simgelerinden ve markalarından olan Maraş Dondurması’nın patentini aldı.

Enstitü, 13 Nisan 2018’te Maraş dondurmasını oda adına tescilledi.

Oda Başkanı Serdar Zabun, bundan sonra dünyaca ünlü markalar da dahil herkesin her dondurmayı ’Maraş dondurması’ diye satamayacağını belirterek,

“Bu konuyla ilgili denetim kurullarımız olacak, cezai haklarımız var” dedi.

Zabun, Maraş dondurmasının Kahramanmaraş’ın sınırları içinde yetişen kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin sütleri ile salebin dondurma ustalarının mahir elleriyle yapıldığını ve bu özelliklerinden dolayı da sadece Kahramanmaraş’ta üretilebildiğini söyledi.

Avrupa patentini almak için de çalışmalara başladıklarını ifade eden  Zabun,

“Bu konuda artık herkes her dondurmayı ’Maraş Dondurması’ diye satamayacak. Özellikle bizim patentimizde, coğrafi işaretimizde tarif edilen dondurma tipi üretimi, mamulü neyse o şekilde yapanlar sadece Maraş Dondurması olacak ve yüzde 100 keçi sütünden oluşacak. Diğerleri hep denetime tabi tutulacak. Bu, Ticaret ve Sanayi Odası’nın kontrolü altında olacak. Bundan sonra ’Maraş usulü’, ’Maraş Dondurması’ gibi tabirler hak etmeyen kişiler tarafından kullanılmayacak. Bizim bu konuyla ilgili denetim kurullarımız olacak, cezai haklarımız var. Bunları Tarım Bakanlığı ile birlikte takip edeceğiz ve gereği neyse yapılacak” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.