The World’s Largest Coal Company is Going Solar

‪‪Zsa Zsa Gábor‬‬

Rus öğrenciler Türkiye’ye geliyor

Yeşilçam’ın ‘Minik Cadı’sı Meğer Bakın Kimmiş!

Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır ?

Hayvanlar 4 Mart 2016

HAMSTER NASIL  BAKILIR VE NE İLE BESLENİR

Hamster çok sosyal olmayan bir hayvandır.  Bu yüzden hamster bakımında ilk bilmemiz gereken onun kendi halinde, yalnız kalabileceği ortamlar hazırlamamız gerektiğidir. Hamster’lar insanlardan bulaşıcı (grip,nezle vb.)  hastalıkları kapabilirler. Bu nedenle hasta insanlar hamster’dan uzak durmalıdır. Bir hamster’ın sağlıklı olduğunu anlamak için tüyleri ile gözlerinin canlı ve parlak olmasına, burnunda akıntı olmamasına, vücut yapısının yuvarlak olmasına dikkat edilmelidir. Hamster’lar kendi cinsleri ile de iyi anlaşamazlar. Bu yüzden aynı kafeste birkaç hamster beslemeyi düşünüyorsanız oldukça geniş ve hepsinin kendine ait bölmeleri olduğu bir kafes seçmelisiniz.  Hamster’lar aşırı sıcağı da sevmezler. Bu nedenle hamster’ınızın olduğu odanın sıcaklık derecesini kontrollü tutmalısınız. 27 derece ısıda kendilerini derin uykuya bırakabilirler. Bu özelliklerinden dolayı öldüklerini bile düşünebilirsiniz.

Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır 2

Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Kafesi öncelikle elinizden geldiği kadar geniş tutmaya özen gösterin. Kafes tabanına saman, talaş vb. malzemeler sermelisiniz. Bunun nedeni hamster’ların nemi sevmemesidir ve bu şekilde doğal bir ortam sağlayacak olmasıdır. Kafesin içine ot koymanız da gerekmektedir. Hamster’lar için özel olarak üretilmiş yem ve su kabı almalısınız. Ayrıca kafesin içinde bir dönme dolap da olmalıdır.

Hamster Kafesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Her hafta bir defa temizlemeniz yeterlidir. Kafesi çok sık temizlememeye gayret edin. Aksi halde ortama kokusunu bırakan ve bu şekilde tanıyan hamster’ınız huzursuz olabilir.

Hamster Nasıl Ve Ne İle Beslenir?

Hamster’lar mısır, yulaf vb. kuru olan gıdaları yemeye uygun bir sindirim sistemine sahiptir. Fındık fıstık tarzı besinleri severler. Haftada birkaç kez beslenmesi adına hamster’ınıza yumurta ve/veya peynir vermelisiniz. Hamster’ların yemeklerini biriktirmeye eğilimi olduğu için bozulacak yiyecekleri uzun süre kafesinde tutmamaya özen gösterin. Bunun dışında hazır yem ile de besleyebilirsiniz. Muz, elma gibi meyveler ile haşlanmış brokoli,havuç patates gibi sebzeleri de az olacak şekilde verebilirsiniz. Sebzelerin az zeytinyağlı olmasına özen gösterirseniz daha kolay yediklerini göreceksiniz.

Hamster’ınıza Ne Yedirmemelisiniz?

Fazla yağlı besinler, tuz ve şeker kesinlikle vermemelisiniz. Bunun yanında domates, soğan ve sarımsak ya da kızartılmış besinleri yedirmemelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.