Memurlar için önemli düzenleme geliyor

Bir Kanal Projesi’de Tokat’a Yapılıyor

MERS virüsü nedir

Avrupa Ligi’nde heyecan, 2. hafta maçlarıyla devam edecek

Güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse 2”

Teknoloji, Uzay ve Uzaylılar 28 Ağustos 2016

Güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse 2” uçağının mucidi ve pilotu Andre Borschberg, 2 yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışacak insansız hava aracı (drone) üretmek istediklerini söyledi.

Borschberg, yaptığı açıklamada, tasarlanacak drone’un 6 ay hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabileceğini, aracın özellikle tarım ve iletişim sektörlerinde kullanılabileceğini belirtti.

Solar Impulse 2 2

Drone’un sağladığı esneklik açısından uydulara göre daha avantajlı olduğunu ifade eden Borschberg, uyduların havada sabit kalamadığını ve sürekli dünya çevresinde turlamak zorunda olduğunu vurgulayarak,

Drone’lar ise sabit kalabiliyor. Ayrıca bu aracı, istediğiniz zaman yere indirebilir, yapısında değişiklikler yapabilirsiniz. Bu açıdan uydulara göre daha avantajlı. Araç, normal hava trafiğinin 20 kilometre üzerinde stratosferde uçabilecek.” diye konuştu.

Dünya genelinde birçok büyük şirketin güneş enerjisiyle çalışan drone üretmek için çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Borschberg,

“Facebook, Google, Airbus ve Boeing de tamamıyla güneş enerjisiyle faaliyet gösteren bir drone imal etme projesi üzerinde çalışıyor.

Solar Impulse 2

Facebook ve Google, bu araçlar sayesinde havadan yüksek hızlı internet ve uzun mesafeli iletişim yöntemleri sağlamayı amaçlarken, Boeing ve Airbus da ileride uyduların yerini alabileceği düşünülen bu tarz insansız hava araçlarının imalatıyla sektördeki yerlerini şimdiden sağlamlaştırma amacı güdüyor.” ifadelerini kullandı.

Borschberg, farklı rotalarda uçan güneş enerjili drone’larla kurulacak bir ağ sayesinde, kesintisiz ve hızlı internet konusunda büyük ilerleme kaydedileceğini belirterek, araçların, coğrafi oluşumlar, hava kirliği gibi konularda da araştırma yapabileceğini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.