Dünyayı Gezen Kedi: Yedigöller

Kurye Hizmetlerinde Hızlılık ve Kalite

Dijital para geliştirecekler

23. İstanbul Caz Festivali

Göbekli Tepe

Gezi & Seyahat 12 Şubat 2016

Göbekli Tepe ,insanlık tarihindeki bir çok sırrı açığa çıkartırken cevabının bulunmasını gerektiren bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. Burada yapılan kazılarda ,yerleşik yaşama geçişle ilgili şu an sahip olduğumuz bilgileri kökten altüst edecek buluntular ortaya çıkarılmıştır. Göbekli Tepe ,Mezopatamya’daki ilk şehirlerden 5000 yıl , İngiltere’deki Stonhenge’den 7000 yıl, Mısır Piramitlerinden 7500 yıl  daha eskidir.

İnsanlık tarihinin önemli bir halkasını Yeni taş çağı olarak adlandırdığımız avcı ve toplayıcılıktan yerleşik toplum yaşamına geçilmesi evresi oluşturur. Şanlıurfa’nın Harran ovasını çevreleyen 30-40 km.lik bir alanda bir çok Yeni Taş Çağı-Neolitik yerleşim merkezi bulunmuştur. Arkeolojik veriler bu 30-40 km.lik çevrede yaşayanların Göbekli Tepe’ye giderek ibadetlerini gerçekleştirdiğini gösteriyor. Böylece bir ibadet ,tapınma merkezi olduğu anlaşılıyor. Bu merkezin bizzat kullananlar tarafından toprak altına gömüldüğü düşünüyor.

Uygarlık tarihini alt üst eden Göbekli Tepe Güneydoğu Anadolu’da Şanlıurfa’nın 17 km. doğusunda yer alır. Deniz seviyesinden yaklaşık 800 m. yüksektedir. Adını bölgede bulunan kutsal  bir mezardan alır. Göbekli Tepe ,Unesco Geçici kültürel miras listesinde bulunmaktadır.

Göbekli Tepe ilk olarak 1983 yılında tarlasını süren bir çiftçinin bulduğu oymalı taşı müzeye götürmesiyle fark edildi. 1995 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü ve Alman Arkeoloji Enstitüsünden Arkeolog Harald Hauptman’ın danışmanlığında yüzey araştırmaları gerçekleştirildi. 1996 ve 2006 yılları arasında Alman Prof.Dr. Klaus Schmit danışmanlığında kazı çalışmaları sürdü. Bu kazıların ışığında bütün dünya Göbekli Tepe’yi fark etti. Uluslararası medya tarafından sıklıkla haber yapılan önemli bir arkeoloji merkezi haline geldi. Yapılan araştırmalarda toprak altında 20 ile 30 m. ye varan 20 tane tapınma yeri tespit edildi. Bunlardan bugüne kadar sadece 6 tanesi ortaya çıkarılabildi. Edinilen bilgilerin ışığında kutsal bir dini merkez olduğu kanaatine ulaşıldı.

Göbekli Tepe’de bulunan tapınakların hepsinde ortak bir özellik olan 1.5 m. kalınlığında duvarlar görülüyor. 12 m. yükseklikte T şeklinde sütunlarla çevrilmiş bu tapınakların ortasında iki tane T biçimli sütün karşılıklı yer alıyor. Bu  sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğu düşünülüyor. Sütunlarda kol  şeklinde tasvirler bulunuyor. Ayrıca bu sütunlarda çeşitli hayvan tasvirleri de yer alıyor. T şeklindeki sütunların ağırlığı 40 ile 60 ton arasında değişiyor. İnsanlığın henüz avcı toplayıcı hayat sürdüğü bu dönemde bu tapınakların nasıl tasarlandığı büyük bir problem olarak duruyor. Bu sorunun cevabı bulunduğunda insanlık tarihi tekrar yazılacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.