Obezite hızla artıyor…

UEFA Avrupa Ligi

1. Hollywood Türk Film Festivali (HTFF), 20 Ekim’de Hollywood’da başlayacak.

Ülkedeki son kurban 15 yaşında bir kız çocuğu

Gayrimüslim Kahramanlar ‘Yüzyıllık Mühür’le TRT 1’de

Dizi 30 Ağustos 2016

Ali Eyüboğlu / [email protected]

TRT 1’in salı akşamları yayınlanan ‘Yüzyıllık Mühür’ adlı bir dönem dizisi var.‘Genç Kahramanlar’, ‘Kadın Kahramanlar’ ve ‘Milel – i Selase  (Gayrimüslim) Kahramanlar’ olmak üzere üç farklı başlık altında beşer bölümlük ‘Yüzyıllık Mühür’, Çanakkale Savaşı’nı insan hikayeleri üzerinden ekrana taşıyan bir yapım. Üstelik bir bölümü saatlerce sürmüyor, 60 – 70 dakikada bitiyor ve iyi de reyting alıyor.

 

‘Çocuk Kahramanlar’ın anlatıldığı dördüncü bölümü 30 Ağustos akşamı ekrana gelecek diziyi, yapımcısı Miraç Kazancı ile konuştuk. Kazancı, senaryosunu Taylan Işıklar, Volkan Girgin, Ramazan Şengül ve Yasin Kaya’nın yazdığı, yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er’in yaptığı dizi için şunları söyledi:

“Yüzyıllık Mühür, Çanakkale Öyküleri’, iki seneden fazla süren yoğun bir emeğin ürünü. Dizimiz, ele aldığı öyküleri, tarihsel iddiasının yanında, işleniş biçimiyle de özel bir yere sahip. Alışılagelmiş, hamasi ve kolaycı bir anlatım yerine, tarihi gerçekliklerden hareketle dönemin ruhunu anlatmaya çalıştık.

Osmanlı Vatandaşı olan tüm etnik unsurların vatanseverliğini, vatan toprağına göz diken işgalci kuvvetlere ‘gâvur’ diye saldıran gayrimüslim vatandaşlarımızın kahramanlığını gerçeğe müdahale etmeden, hak ettiği değerle anlattık.

Kahramanlarından biri, Artaki. Köyünde kimin, hangi askeri birliğe gideceğine dair dağıtım yapılıyor. Ermeniler o dönem cephede değil, geri hizmette değerlendiriliyor. Artaki itiraz

ediyor ve köydeki Müslümanlar’la aynı bölüğe gönderiliyor. Savaşta bölüktekilerin hepsi şehit oluyor. Artaki’nin cebinden çıkan mektupta, ‘Ölürsem Ermeni’yim diye beni kardeşlerimden ayırmayın’ yazıyor. Bunun üzerine

arkadaşlarıyla birlikte Müslüman

mezarlığına gömülüyor.

‘Gayrimüslim Kahramanlar’da Çanakkale Savaşı’nın bu tür tarihi gerçeklerini anlattık. Çünkü etnik ve dini kökeni ne olursa olsun, bu topraklarda yaşayan insanların hep birlikte yazdığı bir destandır Çanakkale.”

İlk 5 bölüm

‘Genç Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Hilmi: Yiğit Özşener

Ali: Barış Küçükgüler

Durmuş: Kemal Uçar

İbrahim: Yusuf Güney

Vedat: Serkan Kuru

Aleko: Ali Aksal

İkinci 5 bölüm

‘Kadın Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Ayşe: Nesrin Cavadzade

Perihan: Hayal Kahraman Özalp

Elizabeth: Gökcan Gökmen Kuru

Dudu: Selda Alkor

Hatice: Ecem Okçular

Zeliha: Onuryay Evrentan Atasalihi

Üçüncü 5 bölüm

‘Gayrimüslim Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Eleni: Rüçhan Çalışkur

Artaki: Cemal Toktaş

Moris: Mehmet Esen

Vardvan: Mehmet Ali Nuroğlu

David: Mehmet Can Mincinozlu

http://www.milliyet.com.tr/gayrimuslim-kahramanlar-yuzyillik/cadde/ydetay/2302107/default.htm

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.