Ağda ile canım çok fazla yanıyor

Darüşşafaka Cemiyeti Personel Eleman Alımı İş İlanları 2017

Bodrum’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

PKK hedeflerine yönelik olarak hava harekatı

Frutaryenizm Nedir? Frutaryenizmin Türkiye’de ve Dünyada Yaygınlığı

Sağlık ve Yaşam 14 Eylül 2017

Frutaryenizm Nedir? Frutaryenizmin Türkiye’de ve Dünyada Yaygınlığı

Tüm dünyada, beslenme konusunda farklı görüşlere sahip gruplar vardır. Frutaryenizm, dünya genelinde birçok kişi tarafından kabul görmüş bir beslenme biçimidir. Değişik bir diyet akımıdır da denilebilir. Frutaryenizm nedir? diye merak edenler, konuya dair kapsamlı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilir.

Frutaryenizm Nedir?

Frutaryenizm, meyveye dayalı beslenme düzenini benimseyenlerin oluşturduğu bir akımdır. Ancak, meyveyle beslenmelerinin nedeni diyet yapmak veya sağlıklı beslenmekten öte daha ilginçtir. Bilindiği üzere, hayvanların öldürülmesine katlanamadığı için et yemeyenler vardır. Frutaryenler, bundan daha ileri boyutta bitkilerin de bir canı olduğunu düşünmekte ve beslenme konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Dalından koparılan bitkilerin pişirilirken canının yandığını düşündüklerinden daha çok mevveyle beslenmektedirler. Hatta, meyvelerin de dalından koparılırken acı çektiğini düşündüklerinden sadece yere düşen meyveleri yemektedirler. Frutaryenler, sebzelerin pişirilirken acı içinde haykırdıklarını iddia edecek kadar aabartılı düşünceye sahptirler. Frutaryenizm, değişik bir beslenme akımı olduğu gibi,  vücut sağılığının korunabilmesi için de, bilinçli bir şekilde yapılması gereken ve belirli bir bilgi birikimi gerektiren beslenme biçimidir. Frutaryenizmin ne olduğunu dünyaya tanıtmak ve bu görüşü benimseyenleri sağlıklı beslenmeye yönlendirmek amacıyla, piyasada frutaryenizm hakkında çeşitli kitaplar bulunmaktadır.

Frutaryenler, vücut için gerekli vitaminleri tam anlamıyla alamadıklarından tabletlerle, vücudun vitamin dengesini sağlamaya çalışırlar. Genel anlamda sağlıklıdırlar. Çünkü meyvelerin, sağlıklı bir yaşam için katkıları herkes tarafından bilinmektedir. Kanser ve kalp damar hastalıklarından korumasından, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kilo verdirmesi ve cilt için faydalarına kadar her anlamda insan sağlığına katkıları vardır. Ama yine de, meyveye dayalı beslenme biçimi, fazla şeker alımından dolayı şeker hastalığı riskini arttırır, protein eksikliğinden kaynaklı bedensel ve zihinsel hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle frutaryenler, vitamin eksikliğinden kaynaklı hastalıklardan korunmak için, farklı içeriklerdeki tabletlerden kullanır.

Dünyada Frutaryenizm

Hayvanların canı yandığı için et yemeyenleri bir türlü onaylamayanlar, bitkilerin canı olduğunu düşünerek sebzeyi de hayatından çıkaran frutaryenleri duyunca daha çok şaşırmaktadır. Dünyada frutaryenizm, son zamanlarda ortaya çıkan ve giderek yaygınlaşan bir beslenme türüdür. Dünya genelinde frutaryenizm görüşünde olanlar, bitkilerin koparılırken acı çekmemesi ve ölmemesi için, köklü bitkileri tüketmezler. Soğan, patates, turp ve havuç gibi sebzeleri, hayatlarından tamamen çıkarmaktadırlar. Bunun neden ise; bu sebzelerin toplanırken, toprak altındaki köklerinin zarar görebileceği düşüncesidir. Sebzelerin toplanırken canının yanmasına kıyamadıklarından pişirilmesine hiç katlanamazlar. Bu nedenle, et gibi sebze de tüketmezler. Meyveleri ise, tükettiklerinde, çekirdeğinin toprağa gömülmesiyle veya vücudun anatomik yapısı gereği bünyeden uzaklaştırıldıktan sonra, doğanın farklı yerlerinde daha çok çoğalacağını düşünmektedirler. Bu nedenle, rahatlıkla tükettikleri tek besin meyvedir. Bazı kaynaklarda, frutaryenlerin meyveleri tüketmek için bile dalından düşmesini beklediklerinden bahsedilirken, bazı kaynaklarda ise, meyvelerin çekirdekleri aracılıyla çoğalmasına katkıda bulunduklarını düşündükleri için, dalından düşmesini beklemeden yediklerinden de bahsedilmektedir.

 Türkiye’de Frutaryenizm

Her alanda gelişmelerin kaydedildiği günümüzde, son zamanlarda ortaya çıkan ve dünya genelinde hızla yayılan frutaryenizm ülkemizde çeşitli dünya ülkeleri kadar yaygın değildir. Türkiye’de frutaryenizm, bazı kişiler tarafından, meyveye dayalı beslenme şekli olduğundan, kilo verdireceği düşüncesiyle benimsenmekte ve yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır.

 

Frutarenyenler Ne Yer?

Kısaca, frutaryenler ne yer? diyecek olursak, genel anlamda tüm meyveleri tüketirler.

Kurutulmuş meyveler de, frutaryenlerin beslenme düzeninde yerini alır.

Ceviz, fındık, kabak çekirdeği ve ayçekirdeği gibi kuruyemişleri tüketirler.

Meyve ve bazı kuruyemişlerle beslenme şeklinde ortaya çıkan ve giderek daha çok kişi arasında yayılan frutaryenizmden sonra Türkiye ve dünya genelinde ne tür beslenme akımları ortaya çıkacak merakla bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.